Stres tipte idrar kaçırma tedavisinde transobturator tape uygulaması ve orta dönem sonuçları
Transobturator tape technique for stress urinaryincontinance and mid term outcomes.
- Tez No: 535434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NEDİM GÖKSEL GÖKTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Amaç: Stres üriner inkontinansın tedavisinde birçok cerrahi yöntem tanımlanmış olmasına rağmen halen altın standard bir yöntem belirlenememiştir. Biz bu çalişmada stres tipte idrar kaçırması olan kadın hastalarda TOT tekniğinin uygulanmasını, komplikasyonlarını, güvenilirliğini ve ortalama iki yıllık sonuçlarını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2006 ve Şubat 2008 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, ürodinamik STİK tanısı konan 30 hastaya TOT uygulandı. Ortalama hasta yaşları 49,9±9,4 (23-64) idi. Demografik özellikler, fizik ve pelvik muayene, q tip testi, stres test, sistoskopi, sistometri bulguları, ICIQ-SF skoru, cerrahinin süresi, intraoperatif komplikasyonlar, erken postoperatif ve geç postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Ortalama takip süresi 26,5±7,1 ay (17-36) idi. Hastalar operasyonun 1.ayında, 3., 6., 12., ve 24. ayında tekrar değerlendirildi. Operasyon dıştan-içe yöntemle ve materyal olarak Safyre (promedon) kullanılarak uygulandı. Sonuçlar Shapiro Wilk testi, Bağımlı t testi, Friedman testi ve Wilcoxon İşaret testi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Ortalama operasyon süresi 21,8 dakika (15-35) ve ortalama hastanede kalış süresi 1,3 gün (1-2) olarak belirlendi. Peroperatif olarak 1 hastada (%3,3) iğne ile vajen lateral duvarından geçildi. Hastaların hiçbirinde mesane ya da üretral yaralanma veya vasküler hasara bağlı istenmeyen etkiler gözlenmedi. Postoperatif erken dönemde geçici temiz aralıklı kateterizasyon sadece 1 hastada (%3,3) gerekli oldu. Geç postoperatif dönemde ise 1 hastada (%3.3) denova urge inkontinans ve 1 hastada (%3,3) sol bacak ağrısı izlendi. Medyan izlem süresi 26,5±7,1 ay (17-36) olan hastaların izlem aylarına göre değişmekle birlikte %90-%79 oranında hiç idrar kaçırmadığı belirlendi. Ameliyat öncesi 12, 4 (8-20) olan ICIQ-SF skor medyan değeri 1,68 (0-5)' e, yine ameliyat öncesi sayı olarak 2,9 (1-8) olan ped kullanımı 0,42 (0-3)'ye indi. Sonuç: TOT orta dönem sonuçları ile STİK tedavisinde etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Ancak uzun dönem sonuçlarını bildiren ve diğer yöntemlerle karşılaştıran prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Even though vairous surgical procedures are developed to treatment of stress urinary incontinance, there has not been yet a gold standard treatment. In this study, we aimed to discuss the application of TOT technique, its complications, safety and the two year follow up results. Material and methods: 30 patients applied to our clinic and diagnosed SUI by urodynamic evaluation were performed TOT. Mean patient age was 49,9±9,4 (23-64). Demographic parameters, physical and pelvic examination, q tip test, stress test, cystoscopy, cystometric findings, ICIQ-SF score, duration of surgery, intraoperative complications, early and late postoperative complications were recorded. Mean follow up was 26,5±7,1 (17-36) months. Patients were evaluated after 1, 3, 6, 12 and 24 months after surgery. Operations were performed by outside-inside method and by using Safyre(promedon). The outcomes were analysed using Shapiro wilk, paired sample t test, Friedman test and Wilcoxon test. Outcomes: Mean operation time and hospital stay were 21,8(15-35) and 1,3 days(1-2) respectively. Peroperatively, one patient(3,3%) had her vaginal wall pierced by the needle. Bladder, uretral or vascular damage were not seen in any patients. Self catheterization was required for only one(3,3%) patient. At late postoperative period, 1 patient developed de novo urge incontinence(3,3%) and one patient developed (3,3%) left leg pain. 80% of the patients with a median follow up of 26,5±7,1(17-36) months were dry. Preopearative ICIQ-SF median value of 12.4 (8-20) were decreased to 1.7(0-6), and similarly, ped use was decreased from 2,9 (1-8) to 0,4 (0-3). Results: TOT is a safe and effective treatment of SUI with its medium term outcomes. However, long term outcomes with comparison with other techniques is required.