Gerçek stres üriner inkontinans tedavisinde vajinal koni ve transobturator askı (TOT) yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
The impact of vaginal cone therapy on stress urinary incontinence compared with transobturator tape
- Tez No: 964458
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Gerçek stres üriner inkontinans (SÜİ) tedavisinde, vajinal koni kullanılarak gerçekleştirilen pelvik taban kas eğitimi ile transobturator askı (TOT) cerrahisi yönteminin etkinliklerini karşılaştırmak, her iki yöntemin kullanımına bağlı avantaj ve dezavantajları bildirmek ve aynı zamanda yaşam kalite anketlerinden de faydalanarak tedavi öncesi ve sonrası hastaları değerlendirmektir. Materyal ve Metod: İdrar kaçırma şikayeti ile başvuran, ürojinekolojik muayene, öksürük stres ped testi, stres test ve sistometrik çalışma neticesinde gerçek stres üriner inkontinans tanısı konulan 40 hasta araştırma grubuna alınmıştır. Kırk olgu tesadüfi örnekleme yöntemi ile iki gruba ayrılmıştır. Her grupta 20'şer olgu yer almış olup I. gruba vajinal koni kullanılarak pelvik taban kas egzersizi, II. gruba ise TOT uygulanmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmesinde, öksürük stres ped testi ve stres test, ana ölçüt olarak kullanılmıştır. Hastalar operasyon sonrası 6. haftada ve 6. ayda öksürük stres ped testi ve yaşam kalite anketi ile değerlendirilmiştir. Böylece objektif ve subjektif iyileşme araştırılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 12,0 paket programı ve 'Chi-Square' testleri kullanılmıştır. p0,05). Öte yandan vajinal koni grubunda objektif kür oranı yalnızca %10 olarak izlenirken, bu oran TOT uygulanan grupta %80 olarak tespit edilmiştir, fark istatiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Objektif kür oranları ise, vajinal koni grubunda %30, TOT vii grubunda da %75 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To emphasize the efficiency of vaginal cone (VC) therapy in stress urinary incontinence (SUI) through a comparison with transobturator tape (TOT). Materials and methods: A prospective randomized controlled study was conducted at the Etlik Zübeyde Hanım Maternity and Women Hospital during a one year study period. Forty women were allocated into two equal groups; those treated with VCs for a 3 month period, and women who underwent TOT procedures. These women were followed up at 6 weeks and 6 months after the treatments. Subjective cure was assessed using Wagner's Quality of Life Questionnaire. Objective cure was evaluated through a cough stress and pad test results. Results: Maternal demographic features were comparable among groups. We observed improvement in pad weight test among groups when compared with the pretreatment state (p=0.015, p=0.005). Although the subjective cure rate was similar in both groups at the 6th week and 6th month follow up (65% vs. 75%; 75% vs. 80%) (p>0.05), the objective cure rate was significantly higher in the TOT group than in the VC group, as expected (10% vs. 80%; 30% vs.