Defansif tıp uygulamalarında idarenin sorumluluğu
Liability of the administration in defensive medicine practices
  1. Tez No: 535445
  2. Yazar: ZEHRA KARAKUŞ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sağlık hizmetleri yerine getirilirken hatalı tıbbi müdahale sonucunda bir zarar meydana gelmiş ise Anayasal ve yasal düzenlemelere göre kamu görevlisi hekime doğrudan dava açılamaz.Ancak, meydana gelen zararın hekime rücu edilecek olması hekimlerin tedirginliğini arttırır. Bu yasal güvencelere rağmen bazen hekime doğrudan dava açıldığı ve idare tarafından ödenen tazminatın hekimin kişisel kusuru olup olmadığına bakılmadan tümünün rücu edildiği görülmektedir.Hekim sağlık hizmetini etkin bir şekilde sunmaya gayret ederken diğer taraftan da kendisine dava açılacağı endişesi ile bilinçli ya da bilinçsiz olarak savunma davranışları geliştirir.Bu davranışlar pozitif ve defansif tıp uygulaması olarak nitelendirilir. Defansif tıp uygulamaları hem hasta-hekim ilişkisine zarar verdiği gibi sağlık hizmetlerinin sunumuna da olumsuz şekilde yansır. Çalışmamızda defansif tıbbın idare ve hekim bakımından doğan olumsuz sonuçlara dikkat çekilerek, olası çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the constitutional and other legal regulations, public servant physician can not be directly prosecuted due to a damage, which occurs as aresutl of incorrect medical interventions while providing someone with health service. However, the damage that occurs, which has to be recourse by the physician, makes a public servant physician more apprehensive. In practice, despite of the above mentioned legal assurances, occasionally a public servant physician can be directly prosecuted and has to be recoursed due to the compensation, which is paid by administration, without considering whether there is a personel defect of the pysician or not. On the other hand, they deliberately or unintentionally develop a defensive behaviour under the threat of prosecution. These types behaviours acquired by the physician can be qualified as“defensive medicine practices”. Defensive medicine pratices damage the physician-patient relationship and also the provision of health services is seen to be effected in the negative way. Therefore the negative consequences of defensive medicine practices are pointed out by study which aims to contribute enhancing the quality of health care delivery system by way of proposing possible solution.