Enflasyon-vergi ilişkisi ve Türkiye'de gelir vergisi üzerine genel bir analiz (1970-1999)
Correlation between inflation and tax, an analysis about income tax in Turkey (1970-1999)
  1. Tez No: 535464
  2. Yazar: FEYZA NUR ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Toplam talebin toplam arzdan fazla olması nedeniyle fiyatlar genel seviyesindeki sürekli ve hissedilir artışlar olarak tanımlanan enflasyon ile vergi arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Enflasyonun ekonomiyi her zaman olumsuz etkilediği hâkim görüşüne rağmen devletler enflasyonu zaman zaman bir vergi geliri olarak kullanabilmektedir. Enflasyon, yükselme eğilimi gösterdiği dönemlerde gelir vergisinin artan oranlı yapısını bozarak mükelleflerin vergi yükünü artırır böylece devlet için enflasyon vergisi ve senyoraj gelirleri gibi haksız vergi kaynakları oluşturur. Fakat devletler vergi tahsilatındaki gecikmeler nedeniyle vergi geliri kaybetmektedirler. Enflasyonun vergileme üzerinde etkileri olduğu kadar vergilerin de enflasyon üzerinde etkileri bulunmaktadır. Devletler vergi politikalarını enflasyonla mücadelede bir araç olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada, enflasyonun vergileme üzerindeki etkileri ve vergi politikasının enflasyonla mücadelede bir araç olarak nasıl kullanıldığı incelenmektedir. Ayrıca, enflasyon vergi sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini giderici düzenlemelere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflation is described as the continuous and effective increase in general level of price owing to the exceeding aggregate supply of aggregate demand. As affecting negatively, the other institution of the economy, inflations has also negative impacts on tax system and tax revenue. Inflations affect tax types in tax system in different ways. Inflation increases tax burden of the payer and constitutes on in just revenue for government by damaging progressive of income tax. However; in the period of inflation tax and seigniorage revenue; on the other hand, tax revenue is reduced due to the lateness in tax yield. Nevertheless, inflations as having impacts on taxation, taxations have impact on inflation as well. Government use tax policy to cape with inflation. This also constitutes the other side of relation between tax and inflation. In this study, both side of relation between tax and inflations is examined. Nevertheless; regulations for removing the negative effect of inflations on tax system, is also discussed.