Terörizm faaliyetlerinin makroekonomik değişkenler üzerine etkileri
The effects of terrorism activities on macroeconomic variables
  1. Tez No: 535463
  2. Yazar: ARAS DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlık tarihinin en önemli sorunlarından biri olan terör, son dönemlerde şiddetini artırmıştır. Elbette terör eylemlerinin sebep olduğu en büyük kayıp insan hayatıdır. Ancak küresel bir boyut kazanan terör eylemleri ülke ekonomilerine de ciddi maliyetler yüklemektedir. Türkiye coğrafi konumundan ve çeşitli sebeplerden dolayı uzun yıllardan beri terör ile meşgul olmaktadır. Terör ile etkili bir mücadele yapılması için ve terör örgütlerinin doğmasının önüne geçmek için terör eylemlerinin ülke ekonomisine etkilerinin araştırılması oldukça önemlidir. Terör zaman içerisinde Türkiye ekonomisinde önemli kayıplara neden olmuştur. Çalışmanın amacı terörün uluslararası ölçekte, Türkiye'de ve terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu da ekonomik olarak hangi etkileri ortaya çıkardığını rakamsal ifadelerle incelemektir. Yapılan incelemelere göre terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı bazı yıllarda turizm, tarım ve dış ticaret gelirlerinde düşüş olduğu görülmüştür. Yine terör olaylarının yoğun yaşandığı dönemlerde, söz konusu coğrafi bölgelerde bazı yıllar için göçün arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Terror, one of the most important problems in the history of humanity, has recently increased its violence. Of course, the biggest loss caused by terrorist acts is human life. However, terrorist acts, which have gained a global dimension, have serious costs in the country's economies. Turkey due to its geographical position and is engaged in various causes of terrorism for many years. In order to ensure an effective fight against terrorism and to prevent the emergence of terrorist organizations, it is very important to investigate the effects of terrorist acts on the country's economy. Terror has led to significant losses in time for Turkey. The purpose of the study of terrorism on an international scale, economically and terror of the East and Southeast Anatolia intense as that experienced in Turkey is to analyze what effects occur with numeric expression. According to the examinations, it has been observed that tourism, agriculture and foreign trade revenues declined in some years when terror events were experienced intensively. It is also seen that in some geographic areas, migration has increased for some years in periods of intense terrorism.