Kolorektal kanserli hastalarda diyet inflamasyon indeksinin inflamatuar sitokinler ve ağrı şiddeti üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of diet inflammatory indexon inflammatory cytokines and pain level in colorectal
- Tez No: 535468
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kanser Türkiye ve dünyada ölüm nedenlerinin ikinci sırasında yer almaktadır. Etiyolojisinde hem genetik hem çevresel faktörlerin rol oynadığı bu kanserde, beslenme tedavisi üzerinde durulmaktadır. Besin ögeleri ve bazı besinler hastalık sürecindeki inflamasyon üzerine çift yönlü etkisi bulunmakta ve anti veya proinflamatuvar etki göstermektedir. Bu çalışmada besin ögeleri ve bazı besinler ile hesaplanan Diyet İnflamasyon İndeksinin (Dİİ) inflamatuvar sitokinler ve ağrı şiddeti üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 50 kolorektal kanserli hasta (30 erkek, 20 kadın) alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri, hastalık öyküleri ve üç günlük besin tüketimleri sorulmuş, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal değerleri alınmıştır. Fiziksel aktiviteleri, malnütrisyon durumu ve ağrı şiddetini sorgulayan ölçekler kullanılmıştır. Çalışma sonunda cinsiyetler arasında ve toplamda diyet inflamasyon indeks puanı ile serum IL-4 ve TNF-α düzeyi arasında pozitif, IL-6 ile negatif korelasyon saptanmıştır (p>0,05). Ortalama ağrı şiddeti ve Kısa Ağrı Envanter puanı ile Dİİ puanı arasında negatif korelasyon bulunmuştur (p>0,05). Cinsiyete göre son 1 ve 6 ayda vücut ağırlık kayıpları ve toplam PG-SGA puanı arasında istatistiksel açıdan fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cancer is the second leading cause of death during located in Turkey and the world. In this etiology, where both genetic and environmental factors play a role, nutritional therapy is emphasized. Nutrients and certain foods have a bi-directional effect on the inflammation in the disease process and show anti or proinflammatory effect. In this study, the effect of Dietary Inflammation Index (DII) on inflammatory cytokines and pain severity calculated with nutrients and some foods was investigated. 50 colorectal cancer patients (30 males, 20 females) were included in the study. Patients were asked for their demographic characteristics, illness stories and food consumption for three days, anthropometric measurements and biochemical values were taken. Scales questioning physical activity, malnutrition status and pain severity were used. At the end of the study, there was a positive correlation between serum IL-4 and TNF-α levels and a negative correlation with IL-6 between gender and total index of dietary inflammation index (p> 0,05). There was a negative correlation between mean pain severity and Brief Pain Inventory score and DII score (p> 0,05). There was no statistically significant difference between body weight loss and total PG-SGA score in the last 1 and 6 months according to sex (p> 0,05).