Kolorektal kanserli hastaların demografik özellikleri
Demographic characteristics of patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 713852
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN SANEM KAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kolorektal kanser tüm dünyada erkeklerde tanı alan en sık 3., kadınlarda ise en sık 2. kanserdir. 2012 dünya istatistiklerine göre 2012'de 1.4 milyon yeni vaka ve 694.000 ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın 2007-2008 yıllarında 12 ildeki kanser kayıt merkezi verilerine göre KRK görülme sıklığı açısından tüm kanserler içinde % 7,8 ile kadınlarda 3. ve % 7,5 ile erkeklerde 4.sırada yer almaktadır. Kolon kanseri erkek ve kadında hemen hemen eşit görülürken, rektal kanser erkeklerde K:E = 1:1.3 oranında daha sık görülür. Medyan tanı yaşı 70 olan kolorektal kanserler 50 yaş altında nadir görülür. Global olarak yaşa göre standardize edilmiş insidansı erkeklerde 100.000'de 20,1, kadınlarda 100.000'de 14,6'dır. Kolorektal kanserler, kanserle ilgili mortalite ve morbiditenin en önemli sebeplerindendir. ABD, Kanada ve hemen tüm Avrupa ülkelerinde akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin 2.nedenidir. Ancak erken evrede yakalandığı zaman, minimal morbidite ve mortalitesi olan, uygun cerrahi girişim ile yüksek oranda küratif tedavi edilebilen bir malignitedir. Erken evrede tanısı konarak küratif cerrahisi yapılan hastalarda 5 yıllık sağ kalım oranları evre I tümörlerde %93, evre II tümörlerde %78, evre III tümörlerde %64 iken tanısı geç konan evre IV tümörlerde bu oran %8'e düşmektedir. Kolorektal kanserlerde başlıca risk faktörleri ileri yaş ve aile öyküsüdür. Hastaların %25'inde genetik yatkınlık olmaksızın aile öyküsü vardır. Diğer risk faktörleri ise diyet, vücut ağırlığı ve fiziksel inaktivite olarak sayılabilir. Olguların %2-4'ü Familyal Adenomatozis Poliposis (FAP) ve Herediter Non-Poliposis Kolorektal Kanser (HNPKK) olmak üzere genetik sendromlarla ilişkilidir. Yaş sporadik kanser gelişimi için major bir risk faktörüdür. 40 yaşından sonra görülme sıklığı belirgin olarak artmaya başlar. Yaşam tarzı özellikleri; sigara içmek, düşük fiziksel aktivite, obezite gibi etkenlerin kolorektal kanser gelişimi için risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda her iki cinsiyette de sağ kolonda (çekum, assendan kolon) ve sigmoid kolonda kanser sıklığı artarken, rektumda azaldığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, Temmuz 2011- Eylül 2015 tarihleri arasında hastanemizde takip edilen, kolonoskopi yapılarak tanısı konulan ve histopatolojik olarak tanısı doğrulanan kolorektal kanserli vakalar değerlendirildi. Hastaların genel nitelikleri, bu niteliklerin literatür ile uyumlu olup olmadığı ve araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the 3rd most common cancer diagnosed in men and the 2nd most common cancer in women worldwide. According to 2012 world statistics, it is estimated that there were 1.4 million new cases and 694,000 deaths in 2012. According to the cancer registry center data of the Ministry of Health in 12 provinces in 2007-2008, it ranks 3rd in women with 7.8% and 4th in men with 7.5% among all cancers in terms of incidence of CRC. Colon cancer is seen almost equally in men and women, while rectal cancer is more common in men with a ratio of B:M = 1:1.3. Colorectal cancers with a median age of diagnosis of 70 are rare under 50 years of age. Its global age-standardized incidence is 20.1 per 100,000 in men and 14.6 per 100,000 in women. Colorectal cancers are one of the most important causes of cancer-related mortality and morbidity. It is the second cause of death from cancer after lung cancer in the USA, Canada and almost all European countries. However, when detected at an early stage, it is a malignancy with minimal morbidity and mortality, and can be treated highly curatively with appropriate surgical intervention. In patients diagnosed at an early stage and undergoing curative surgery, 5-year survival rates are 93% in stage I tumors, 78% in stage II tumors, 64% in stage III tumors, while this rate drops to 8% in stage IV tumors that are diagnosed late. The main risk factors for colorectal cancer are advanced age and family history. 25% of patients have a family history without genetic predisposition. Other risk factors include diet, body weight, and physical inactivity. 2-4% of cases are associated with genetic syndromes, including Familial Adenomatosis Polyposis (FAP) and Hereditary Non-Polyposis Colorectal Cancer (HNPKK). Age is a major risk factor for the development of sporadic cancer. After the age of 40, its incidence begins to increase significantly. lifestyle features; Factors such as smoking, low physical activity and obesity are thought to be risk factors for the development of colorectal cancer. Studies conducted in recent years have shown that while the incidence of cancer increases in the right colon (cecum, ascending colon) and sigmoid colon in both genders, it decreases in the rectum. In this study, cases with colorectal cancer followed in our hospital between July 2011 and September 2015, diagnosed by colonoscopy and confirmed histopathologically, were evaluated. The general characteristics of the patients, whether these characteristics were compatible with the literature, were investigated.