SCADA sistemlerinin tanıtımı ve kullanılan haberleşme protokolleri
Introduction to scada systems and communication protocols used
- Tez No: 535498
- Danışmanlar: PROF. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde giderek artan bir taleple karşı karşıya olan enerji sektörünün, talepleri karşılamak için uygun bir alt yapıya sahip olması gerekmektedir. Alt yapıyı kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında; enerjinin kesintisiz ve kaliteli bir şekilde en son tüketiciye kadar ulaştırılması gelir. SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) sistemleri başlıca elektrik şebekelerinde, su şebekelerinde, doğalgaz şebekelerinde, buhar ve endüstriyel kontrol sistemlerinde kullanılır. Tez çalışmamızda rölelerden arıza kayıtların, akım değerlerinin alınabilmesi için röleler seri portları üzerinden haberleştirilmiş, kesici ve ayırıcılardan konum bilgileri taşınmıştır. Merkezde elektrik kesintisi olması durumunda verilerin izlenebilmesi için akü grubu bağlantısı yapılmıştır. Tez çalışmamızda kullanılan panoda, yardımcı röleler kullanılarak oluşabilecek arızalarda öncelikle yardımcı rölelerin devre dışı kalması sağlanmıştır. Panoda meydana gelebilecek arızaları engellemek amacıyla parafudr ve sigortalar kullanılmıştır. Kullanılan yazılım sayesinde sisteme küresel erişim sağlanmıştır. SCADA sistemlerinin üç ana bileşeni vardır. RTU (Remote Terminal Unit), merkez istasyonlar ve haberleşme ortamları. Bu çalışmada 1 KÖK (Kesici Ölçü Kabini) binasında bulunan kesicilerden ve rölelerden bilgiler RTU'ya taşınarak sinyallerin ve verilerin izlenmesi sağlandı ve böylece SCADA'nın kesinti sürelerine olan etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the energy sector, which is facing an increasing demand, must have a suitable infrastructure to meet the demands. One of the most important issues to be considered when building the infrastructure; energy should be delivered to the end consumer in a continuous and quality way. SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) systems are mainly used in electrical networks, water networks, natural gas networks, steam and industrial control systems. In the thesis study, relays were relayed via serial ports and the location information was transferred from the breakers and separators in order to obtain current values from the relays. In the event of a power failure in the center, the battery group is connected to monitor the data. In the panel used in our thesis study, auxiliary relays are firstly disabled in case of faults that may occur by using auxiliary relays. Surge arresters and fuses are used in order to prevent malfunctions in the panel. Thanks to the software used, global access to the system is provided. SCADA systems have three main components. RTU (Remote Terminal Unit), central stations and communication environments. In this study, the information from the cutters and relays in the 1 CMC (Cutter Measurement Cabinet) was moved to RTU to monitor the signals and data, so that the effect of SCADA on the downtime was investigated.