Muhammed İkbal'in siyaset felsefesi
The political philosophy of Muhammed Iqbal
  1. Tez No: 535506
  2. Yazar: ENAMULLAH AHMADY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmamız 20. yy. da İslam siyasi düşüncesine yeni bir dinamizm ve anlayış kazandıran M. İkbal'in siyaset felsefesini konu almaktadır. İkbal, İslam dünyasını içine düştüğü esaretten ve krizden kurtarmaya çalışarak Batı emperyalizmine karşı güçlü, gelişmiş, yüksek maneviyatlı, İslam ilkelerine bağlı, benliğini (şahsiyet) kazanmış bir ideal birlik toplum oluşturmak ister. Bu toplumu oluşturan bireyler Allah'a yaklaşarak özgürlüğe kavuşacak ve kendisini sınırlayan tüm maddi bağlardan kurtulacaktır. Bu bireylerin tek rehberi Kur'ân ve Hz. Peygamberin yüksek ahlakı ve şahsiyetidir. Böylece bireyler Kur'ân'ı içselleştirecek, Kâbe'yi manevi kardeşliğin sembolü ve yeryüzünü Müslümanların yurdu olarak benimseyecek, kaderciliği ve taklitçiliği kökten reddecektir. Ayrıca bu toplumun bireyleri güçlü, yaratıcı, özgür, dinamik, çalışkan, mücadeleci ve her türlü gelişmeye, değişmeye ve modernliğe açık bireyler olmalıdır. Bu sebeple İkbal, toplumdan ziyade toplumu oluşturan bireyler üzerine yoğunlaşır. İkbal'in öngördüğü insan modeli, kalbi ve ruhu diri, yüksek şahsiyet sahibi, vatan mefhumundan bağımsız, köleliği, ideolojik milliyetçiliği reddeden ve dünyada olup bitenlere karşı kayıtsız kalmayan bir insan modelidir. Söz konusu niteliklere sahip bireylerden oluşan topluluklar birleşerek ideal devleti meydana getirecektir. Bu devletin idaresi ise tek kişinin elinde değil, toplumun elindedir yani bu idare, Cumhuriyet sistemidir. Bu sistemde halk yönetime aktif olarak katılmalıdır. Bu Cumhuriyetler birleşerek İslam birliğini veya milli devleti oluşturmalıdırlar. Çünkü Müslümanlar parçalanamaz tek millettir. Bu millet şuuru ile hareket edilmeli, milli ahlak geliştirilmeli ve topluma sağlıklı nesiller yetiştiren kadınlar iyi bir eğitimle donatılmalıdır. Anahtar Kavramlar; İkbal, Siyaset Felsefesi, Devlet, Toplum, İdeal İnsan, Yönetim, Hilafet, Demokrasi, İslam Birliği, Milliyetçilik, Özgürlük, Din.
Özet (Çeviri)
Our study is about the political philosophy of Muhammed Iqbal who gave a new dynamism and understanding of Islamic political thought in the 20th century. Iqbal wants to create an ideal society that strong, developed, highly spiritualized, depended on the principles of Islam, and self-identity against Western imperialism by trying to free the Islamic world from its captivity and crisis. The individuals who make up this society will liberate themselves by getting close to Allah and get rid of all the material connection that limit themselves. The only guide for these people is the Qur'an and the moral superiority and personality of the Prophet. Thus, people will internalize the Qur'an and adopt the Kaaba as the symbol of spiritual brotherhood and the earth as the home of Muslims, and will radically reject fatalism and imitation. In addition, individuals of this society should be strong, creative, free, dynamic, hardworking, challenging, and open to all kinds of development, change and modernity. For this reason, Iqbal focuses on individuals who make society rather than society. The human model predicted by Iqbal is a model in which is alive heart and soul, has a strong personality, is independent of the notion of the motherland, denial of slavery and ideological nationalism, and not indifferent to what is happening in the world. The communities of individuals with these qualifications will form the ideal state by uniting. The administration of this state is not in the hands of a single person, but in the hands of society, that is, this administration is the Republic system. In this system, the public should actively participate in the administration. These republics should form the Islamic Union or the national state by uniting. Because Muslims are the only nation that cannot disintegrate. It should be acted with this national consciousness, national morality must be developed, and women who bring up reliable generations to society should be equipped with a good education. Key Concepts; Iqbal, Political Philosophy, State, Society, Ideal Person, Management, Caliphate, Democracy, Islamic Union, Nationalism, Freedom, Religion.