Boyun lenfadenopatileri'nde renkli-power doppler usg'nin benign-malign lezyon ayrımında tanıya katkısı
Contribution of color-power doppler usg in the differential the diagnosis of benign-malign lesion in neck lymphadenopathies
  1. Tez No: 535505
  2. Yazar: ZİVER AYATA
  3. Danışmanlar: UZMAN MELDA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Boyun lenf bezlerinin değerlendirilmesinde gri skala US, klinik muayenenin ardından ilk görüntüleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre non –iyonizan ( bilgisayarlı tomografiye göre), ucuz ve kolay ulaşılabilir-pratik olması ( bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans incelemelerine göre) tanıya ulaşmada belirgin öncelik kazandırmıştır. Ek olarak Renkli-Power Doppler USG'de lenf nodlarının kanlanma patterni, RI ve PI değerleri incelenerek tanıda belirgin katkı sağlanabilir. Bu yöntem rutin günlük incelemelerde rahatlıkla kullanılabilir. Çalışmamızda boyundaki büyümüş lenf bezleri gri skala yanı sıra Renkli Power Doppler USG ile incelenerek; etyolojik neden ve benign –malign ayrımı araştırılmıştır. Gerek İİAB, gerekse eksizyonel biopsi ile histopatolojik tanısı konulan 69 olgudaki büyümüş lenf nodları değerlendirme kapsamına alınmıştır. Gri skala USG bakısında lenf nodlarının lokalizasyonun, büyüklüğü, iç yapısıs ve komşuluk ilişkileri incelenmiştir. Daha sonra Renkli-Power Doppler USG ile LAP'ların vaskülaritesi , RI, PI değerlerinin ölçümleri yapılmıştır. Renki Doppler USG'nin boyundaki lenf nodlarının benign-malign ayrımına katkısı yüksektir. Çalışmamızda malign lenf nodlarının % 76 periferik, reaktif nodların% 88 hiler, lenfomanın %85 hiler, tbc lenfadenopatilerin çeşitli tipte vaskülarite gösterdiği tespit edilmiştir. RI değeri 0,8, PI değeri 1,6 üzerinde LAP'ların %100 malign özellik göstermekteydi. RI değeri 0,5, PI değeri 0,6 altında olanlar %100 benign karakter taşımaktaydı. Lenfomaların RI değerleri 0,65-0,75; PI 0,9-1,4, tbc lenfadenopatilerde ise RI 0,6-0,7; PI 0,8-1,3 arasında saptanmıştır. Boyunda lenf bezlerinin benign –malign ayrımında , gri skalada USG 'de bakılan lokalizasyon, büyüklük , kontur düzeni, iç yapısı ve Renkli Power Doppler USG'de tespit edilen vaskülarite, RI ve PI değerleri gibi kriterler tam bir kesinlik taşımaktadır. Gri skalaya ek olarak , Renkli-Doppler USG rutinde boyun lenf nodlarının değerlendirilmesinde rahatlıkla kullanılabilinir. Şüpheli vakalarda, USG eşliğinde İİAB yapılmalıdır. Gereklilik halinde eksizyonel biopsi ile tanı doğrulanabilir.
Özet (Çeviri)
Gray scale US is used as the first imaging method after clinical examination in the evaluation of neck lymph nodes. According to other imaging modalities, non-ionizing (according to computed tomography), inexpensive and easily accessible-practical (according to computed tomography and magnetic resonance imaging) has a significant priority in the diagnosis. In addition, blood flow pattern, RI and PI values ​​of lymph nodes in Color-Power Doppler USG can be examined and a significant contribution can be made in the diagnosis. This method can be used in routine daily examinations. In our study, the enlarged lymph nodes in the neck were examined with gray scale and Color Power Doppler USG. etiology and benign –malign discrimination were investigated. Enlarged lymph nodes in 69 cases diagnosed with FNAB and excisional biopsy were included in the evaluation. The localization, size, internal structure and neighborhood relations of lymph nodes were examined in gray scale USG examination. Then, Color-Power Doppler USG and vascularity of the LAPs, RI, PI values ​​were measured. Renal Doppler USG has a high contribution to the differentiation of benign-malignant lymph nodes in the neck. In our study, it was determined that 76% of malignant lymph nodes had peripheral and reactive nodes, 88% hilar, and 85% hilar lymphoma of lymphoma. RI value was 0.8 and PI value was 1.6, LAPs were 100% malignant. RI value was 0.5, PI value was below 0,6% and 100% was benign. RI values ​​of lymphomas 0,65-0,75; PI 0,9-1,4, and TB 0,6-0,7; PI was determined between 0.8-1.3. The criteria such as localization, size, contour pattern, internal structure and vascularity detected in Color Power Doppler USG and RI and PI values ​​are accurate in benign gibimalign distinction of lymph nodes in neck. In addition to gray scale, Color-Doppler USG can be used to evaluate neck lymph nodes. In suspected cases, FNAB should be performed with USG. If necessary, the diagnosis can be confirmed by excisional biopsy.