Georgian europeanization: An ideational and institutional analysis
Gürcistan'ın Avrupalılaşması: Düşünsel ve kurumsal bir analiz
  1. Tez No: 535543
  2. Yazar: YELDA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tezin amacı kurumsal bütünleşme ve AB müktesabatına uygun olarak yapılan iç değişikliklerin ötesine geçen Gürcistan'ın Avrupalılaşma sürecininin 'çoklu' yönlerini incelemektir. Bu çalışma, toplumsal inşacı yaklaşıma dayanarak Gürcistan'ın Avrupalılaşma sürecinde sahip olduğu normatif/düşünsel ve pratik/kurumsal dinamikleri ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, bir yandan Gürcistan'ın Avrupalılaşma sürecinin 'Avrupa fikrinin' ve Gürcistan Avrupalılaşmasının farklı temsiller/ifadeler/referanslarının 'kritik dönüm noktalarında' nasıl (yeniden) inşa edildiğine ve bu süreçlerin düşünsel dinamiklerine değinmektedir. Öte yandan, Avrupalılaşmanın kurumsal yönüne odaklanarak, AB ile Gürcistan arasındaki yasal, idari dönüşüm/yakınlaşma kurumsal işbirliği çabalarını ele almaktadır. Gürcistan'ın Avrupalılaşmasını bir vaka analizi olarak inceleyen bu çalışma, 'Avrupa'nın düşünsel inşası', 'Gül Devrimi', 'Çoklu Avrupalılaşma süreci', 'AB'nin diğer uluslararası aktörler bağlamında sahip olduğu yumuşak güç', 'gibi konulara odaklanmaktadır. Sonuç olarak, Gürcistan'ın Avrupalılaşma süreci 'seçili' (selective) bir Avrupalılaşma örneği olarak öne çıkmaktadır ve sovyet-Sonrası geçiş dönemi zorlukları göz önünde bulundurulmadan Gürcistan'ın Avrupalılaşma sürecinin hem düşünsel/normatif hem kurumsal dinamiklerini analiz etmek mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the 'multiple' aspects of the Georgian Europeanization, which goes beyond the institutional integration and domestic change in accordance with the EU acquis between Georgia and the EU. This study unravels both normative/ideational and practical/institutional elements of the Europeanization path of Georgia from a social constructivist perspective. It argues that while the ideational dynamics of the Georgian Europeanization address various representations/articulations/references about how the 'idea' of Europe and 'Georgian Europeanness' are re/constructed in different 'critical junctures', the institutional aspect of Europeanization focuses on rather contemporary dimension with the institutional cooperation between the EU and Georgia, pertinent to legislative, administrative transformation/convergence to the Europe/EU. In order to analyze the Georgian Europeanization as a case study, this study focuses on the 'ideational construction of Europe', 'Rose Revolution', 'Multiple Pathways to Europeanization' and 'the role of the EU as a Soft Power vis-à-vis the other international actors'. It is concluded that the Georgian Europeanization as a single case demonstrates indicators of a selective Europeanization process and without taking the post-Soviet transition problems into account, the Georgian Europeanization, both ideational/normative and institutional levels, could not be analyzed thoroughly.