Erzurum yöresinde arıcılığın yapısal analizi
The structural analysis of beekeeping in Erzurum
- Tez No: 535560
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Erzurum merkez ve 6 ilçesindeki gezginci ve sabit analara uygulanan anket sonuçlarının değerlendirildiği araştırmada yöredeki arıcılarla arıcılık işletmelerinin çeşitli yapısal özellikler bakımından benzerlikleri ile farklılıkları incelenmiştir. Genel olarak gezginci arıcıların arıcılığı başlıca meslek ve geçim aracı olarak gören profesyonel ancı oldukları tespit edilmiştir. Nitekim, gezginci arıcıların ilkbahar beslemesi, güçlü koloni kullanma, temel petek kullanımı, nektar akımını değerlendirme, nitelikli ana an kullanımı, kışlatma ve an sağlığı gibi konularda daha bilgili ve tecrübeli olduklan belirlenmiştir. Aynca gezginci anaların kovan basma daha fazla masraf yaparak daha fazla gelir elde ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The questionnaire was applied to the apiarists in this research, to determine the smilarities and differences between the migratory and settled beekeepers and apiaries in terms of various structural characteristics in Erzurum and six districts of it. It was determined that beekeeping was main jop and income for the most of migratory beekeepers and they were more professional on bee management. As a matter of fact, migratory beekeepers were more educated and experienced on feeding to bees in spring, using comb and strong colony, evaluation of honey flow, producing qualified queenbee, using young queen, ower-wintering and healty of bee. Furthermore, it was determined that the migratory beekeepers spent much money and got more income per colony