Çanakkale Sarıçay Deltası'nınornıthofaunası
The ornithofauna of Sariçay Delta in Çanakkale
- Tez No: 535561
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Çanakkale ili sınırları içerisinde bulunan Sarıçay Deltası ve çevresinin kuş faunası araştırılmıştır. Ekim 2003 – Mayıs 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda bölgede 15 Ordo'dan, 34 Familya'ya dahil toplam 90 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen bu türlerden 43'ü yerli, 19'u kış göçmeni, 22'si yaz göçmeni, 4'ü besin ziyaretçisi ve 2'si transittir. Kuş göç yollarından birisi üzerinde bulunan araştırma alanı; baraj göleti ve bunun çevresinde bahar aylarında ortaya çıkan geçici sulak alanlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried to determine the ornithofauna of Sarıçay Delta which is located in Çanakkale province. In the study period from November 2003 – May 2005, 90 bird species belonging to 34 families from 15 orders were identified in the area. Among these species defined, 43 species were resident, 19 species were winter visitor, 22 species were summer visitor, 4 species were feeding visitor and 2 species were passage migrants. The study area, which is situated on one of the migration routes over Turkey for birds, has a dam lake and wetlands occurring around the dam lake during the spring and fall.