Sıçanlarda deneysel kontrast nefropatisinin önlenmesinde bir alfa-7 nikotinik reseptör agonisti olan GTS-21'in olası etkileri
Possible effects of GTS-21, that is an alfa-7 nicotinic receptor agonist, in preventing experimental contrast nephropathy in rats
  1. Tez No: 535562
  2. Yazar: SEÇKİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Kontrast madde kullanımı ve buna bağlı olarak kontrast nefropatisi sıklığının arttığı günümüz tıbbında, renal hasar gelişimini önlediği kesin olarak ispatlanmış bir farmakolojik tedavi hâlen bulunmamaktadır. Kontrast nefropatisinin fizyopatolojik mekanizmaları arasında; renal medüller hipoksi, endotel hasarı, oksidatif stres ve inflamatuar etkisiyle kontrast maddenin direkt tübüler toksisitesi yer almaktadır. Çalışmamızda alfa-7 nikotinik reseptör agonisi bir madde olan GTS-21'in kontrast nefropatisi üzerine olan etkilerini göstermeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma kapsamında SF-kontrol (n=8), GTS-21-kontrol (n=8), kontrast (n=14) ve GTS-21+ kontrast (n=10) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. GTS-21, 3 gün boyunca 4 mg/kg, günde 2 kez intraperitoneal (i.p) uygulandı. GTS-21'in 25. saatinde kuyruk veninden intravenöz (i.v) olarak indometazin (10 mg/kg), L-NG-Nitroarginine Methyl Ester (L-NAME, 10 mg/kg) ve yüksek ozmolar kontrast madde olan diatrizoat (Urografin %76, 6 ml/kg) dozunda verilerek model oluşturuldu. Kontrast verilmesinden sonra 48 saat dolmadan kaybedilen 7 sıçan sağkalım (sürvi) analizine dâhil edildi. Çalışma sonunda serumda böbrek fonksiyon testleri; doku örneklerinde ise oksidatif stres parametreleri, sitokin düzeyleri ve histopatolojik değişiklikler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: The use of contrast agents and the incidence of contrast nephropathy increase in today's medicine, there is still no proven pharmacological therapy to prevent renal damage. Physiopathological mechanisms of contrast-induced nephropathy include renal medullar hypoxia, endothelial injury, oxidative stress and direct tubular toxicity of contrast agent due to inflammatory effect. In our study, we aimed to demonstrate the effects of alpha-7 nicotinic receptor agonist, GTS-21 on contrast induced nephropathy. Methods: 4 groups were included within the scope of our study: saline-control (n=8), GTS-21-control (n=8), contrast (n=14) and GTS-21+ contrast (n=10). GTS-21 were administrated for 3 days, 4mg/kg twice a day intraperitoneal (i.p). Indomethacin (10 mg/kg), L-NG-Nitroarginine Methyl Ester (L-NAME, 10 mg/kg) and high osmolar contrast agent - diatrizoat (Urografin %76, 6 ml/kg) were administered intravenously (i.v) from the tail vein at the 25th hour of the experiment and the model was created. 7 rats that died after contrast administration in 48 hours were included in survival analysis. Renal functions in the serums; oxidative stress parameters, cytokine levels and histopathological investigations in the tissue specimens were evaluated at the end of the study.