Alt Ekstremite Uzatma Osteotomileri: Klinik Sonuçlar
Clinical outcomes of lower extremity lengthening osteotomies
  1. Tez No: 535633
  2. Yazar: DEVRİM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CENTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç : Çalışmamızda; alt eksremite kısalığı olan hastalarda, monolateral ve halkalı eksternal fiksatör kullanılarak, distraksion osteogenezi tekniği ile yaptığımız uzatma olgularımızın sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda;12 hastanın 16 alt ekstremitesinde distraksion osteogenezi tekniği ile yapılan alt eksremite uzatma osteotomilerinin sonuçlarını açıklamaya çalıştık. Hastaların 7'i kadın, 5'i erkek di. Ortalama yaş 11,8(4-26) dı. Hastaların 4'ünin femuru, 4'ünün tibiası ve 4 hastanın da hem femuru hem de tibiası uzatılmıştır. 15 hastanın uzatmasında monolateral eksternal fiksatör(orthofix), bir hastanın uzatmasında İlizarov'un halkalı eksternal fiksatörü kullanıldı. Bulgular: Ortalama uzama miktarı 3,5 cm(2-7), uzatma öncesi bekleme süresi ortalama 13,2 gün(9-20), iyileşme indeksi ortalama 52(31-90), kazanılan uzunluğun uzatılan kemik segmentine oranı ortalama %13,6(%5-%19), fiksatörlerin kalış süresi ortalama 182 gün(140-270)dür. Yapılan 16 alt ekstremite uzatma isleminde 20 komplikasyon görüldü. En sık görülen komplikasyon (9 hastada) Açılanmadır. Sonuç : İlizarov'un uzatma prensiplerine bağlı olarak yapılan uzatmalarda ,uzatmalar başarılı şekilde gerçekleşmektedir; ancak komplikasyon sayısının fazla olabileceği ve operasyon deneyimin önemli olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; We aimed to evaluate the outcomes of distraction cases with distraction osteogenesis technique using monolateral and annular external fixator in patients who suffer from lower extremity shortness. Patients and Methods: In our study, we tried to explain the results of the lower extremity osteotomy operations using distraction osteogenesis technique in the 16 lower extremities of 12 patients. Seven of the patients were female and 5 of them were male. The mean age of the patients was 11.8 (4-26) years. Four of the patients' femurs, 4 of the patients' tibias, and 4 of the patients' both femurs and tibias were extended. A monolateral external fixator (orthoFix) was used in the distraction of 15 patients, and Ilizarov's ringed external fixator was used in the extension of one patient. Results : The average length of extension was 3.5 cm (2-7), the waiting period before extension was 13.2 days (9-20), the healing index was approximately 52 (31-90), the ratio of gained lenght to the extended bone segment was approximately 13,6% (5%-19%) and the average duration of stay of fixators was 182 days (140-270). Twenty complications were observed in the 16 lower extremity lengthening procedures. The most common complication (in 9 patients) was angulation. Conclusion: In the extensions depending one Ilizarov's extension principles, the extensions are successful;but it should not be forgotten that the number of complications might be excessive and operation experience is also important.