Polimerik katı yalıtkanlarda yüzey aşınımının mekanik etkenler karşısındaki değişimi
Investigating the environmental effects of surface tracking on the pdlimeric solid insulators
  1. Tez No: 535634
  2. Yazar: AHMET MEREV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KUNTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada yüksek gerilim teknolojisinde kullanılan polyester izolatörlerin yüzey aşınımı teorik ve deneysel metotlarla incelenmiştir. IEC 257 standartlarına uygun olarak“Eğik Düzlem”test düzeneği oluşturulmuş, test örnekleri herhangi bir dış etki olmaksızın; sıcaklık, ağırlık ve rüzgar etkisi altında yapılan deneyler olmak üzere 4 farklı etki altında incelenmiştir. Örneklerin bozulma süreleri belirlenmiş ve yüzey durumları incelenerek sonuçlar birbirleriyle ve daha önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler Weibull istatistiği kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, the surface tracking phenomenon, which is the one of severe degradation mechanism observed on polymeric outdoor insulation materials, have been studied and compared. In the experimental part of the research, initially a test rig according to the IEC 587 Inclined Plane Tracking Test Standard has been build and several polyester samples have been tested under laboratory conditions. Tests have been performed under 4 different conditions, which are without any external effect, excess UV radiation from different locations, tensile stress across the longitudinal axis of the sample and air circulation around the test object. t the end the tracking times as well as the carbonized tracking patterns have been compared and the effects of external conditions have been investigated by using Weibull distribution.