Diyabetik retinopati gelişiminde fetuin-A ve osteopontin düzeyinin önemi
Importance of fetuin-A and osteopontin levels in progression of diabetic retinopathy
- Tez No: 365062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KALE KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda, Diyabetin mikrovasküler komplikasyonları ve makrovasküler komplikasyonları ile serum ve göz sıvısında fetuin-A ve OPN düzeyinin ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma, 52 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar diyabetik retinopatisi ve kataraktı olan (n:17) A, diyabetik ve kataraktı olup retinopatisi olmayan (n:18) B, diyabetik ve kataraktı olmayan (n:17) C olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalar antropometrik ölçümleri alınıp kaydedildi, diyabet komplikasyonları açısından sorgulandı ve Periferik Arter hastalığı açısından fizik muayene ile tarandı. Katarakt operasyonu olacak olan diyabetik ve diyabetik retinopatili hastalar ile nondiyabetik hastalarda Elize yöntemiyle kan ve ön kamara sıvısından Osteopontin ve fetuin-A değerleri bakıldı. Tüm hasta gruplarında diğer parametreler (AKŞ, HbA1c, Kreatinin, ALT, Lipid profili, prolaktin, 25 OH D3, vitamini, idrarda mikroalbümin/kreatinin oranı) için kan ve idrar örneği alındı ve çalışıldı. Elde edilen sonuçlar tüm gruplar arasında karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular: Biz çalışmamızda, DR olanların göz sıvısındaki fetuin-A düzeyini, DR olmayanlara göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulduk. PAH ve KAH olanlarda, serum OPN düzeylerini istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulduk. Sonuç: Serum OPN düzeyi yüksekliğinin PAH ve KAH ile olan doğru orantılı ilişkisi bilinmektedir. Bizim çalışmamızda da PAH ve KAH olanlarda serum OPN düzeyi yüksek bulundu. Ancak DR'li hastalarda, Göz sıvısında bakılan fetuin-A düzeyinin önemli oranda düşük bulunduğunu gösteren başka bir çalışma bulunmamaktadır. Göz sıvısında bakılan fetuin-A düzeyi, DR ile negatif ilişkisi olan bir belirteç olabilir. Göz sıvısında fetuin-A düzeyinin, mikrovasküler komplikasyonlar ile ilişkisini gösteren, daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: We investigated fetun-A and OPN levels in plasma and eye fluid and assocation between these parameters and diabetic microvascular complications and macrovascular complications. Materials And Methods: This study perfromed on 51 patients. Patients classified to three groups, A group; patients with diabetic retinopathy and cataract (n:17), B group; patients with diabetic and cataract but not retinopathy (n:18) and C group; patients with neither diyabetic nor cataract (n:17). Antropometric measurements performed on participants and asked about diabetic complications, and examined for Peripheric vascular disease. We measured, OPN and fetuin-A levels of plasma with ELİSA at non diabetic patients, therefore we performed measurement at plasma and eye fluid of diabetic patients with or without DR, who must have to go surgical management because of cataract. The other marcers (glucose, creatin, Hba1c, ALT, lipids, prolactine, 25OHD3 and urine microalbümine/creatin) are performed on plasma and urine of all patients. Estimated datas are compared cross sectionally between all groups. Results: We found significantly higher Fetuin-A levels significantly higher on DR patients according to DR- patients. OPN levels on plasma was Conclusion: We know from previous studies that, plasma OPN levels have pozitivie correlation between PAD and CAD. Also we measured high OPN levels on PAD and CAD. But there is any study, that shows lower fetuin-A levels in eye fluid of DR + patients according to DR – patients. Measured fetuin-A level in eye fluid could be use of a negative biologic marker of DR. To show this relationship between fetuin-A level in eye fluid and microvascular complications, we have to perform larger investigations.