Akut i̇skemi̇k i̇nmeli̇ hastalarda si̇stati̇n c düzeyi̇
Akut iskemik inmeli hastalarda sistatin c düzeyi
  1. Tez No: 535648
  2. Yazar: MÜJGAN ERCAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MERİÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Serebrovasküler hastalıklar, dünyadaki ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada, sakatlığa yol açan hastalıklar arasında birinci sırayı almaktadır. SVH'nın önlenmesi, ölüm ve sakatlığı azaltmada tıbbi ve cerrahi tedaviden daha etkilidir. Önleyici tedavi, risk faktörlerinin belirlenmesi ve elimine edilmesidir. Sistatin C'nin strok için önemli bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir ve sistatin C'nin artışı inflamasyona bağlı ya da böbrek fonksiyonlarındaki etkilenme nedeniyle olabilmektedir. Sistatin C'nin strok hastalarının tanı ve prognoz tahminindeki rolünü araştırmayı ve tartışmalı bir konu olan sistatin C artışının mekanizmasını incelemeyi hedefledik. Akut iskemik inmeli hasta grubunda (n=52), serum sistatin C, sedimentasyon, üre, kreatinin, eGFR ve CRP düzeyleri kontrol grubundaki (n=42) bireylere göre anlamlı olarak daha yüksekti (hepsi için p0.05). NIHSS skoruna göre oluşturulan gruplar arasında; sistatin C düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases (CVD), is the third all causes of death in the world and rank first among disorders that cause disability. The prevention of CVD is more effective than medical and surgical treatment in reducing death and disability. The determination and elimination of risk factors are formed the preventing treatment. It has been suggested that cystatin C is an important risk factor for stroke. Cystatin C increases through inflammation or renal dysfunction. We aimed that the role of cystatin C in the diagnosis and predicting prognosis of strok disease. Serum levels of cystatinC, sedimentation rate, urea, creatinine, eGFR and CRP were significantly higher in patients with acute stroke (n=52) than control subjects (n=42) (p0.05). We found no significant differences among the groups formed according to the NIHSS score.