Trokanterik bölge femur kırıklarının proksimal femoral çivi antirotasyon (pfna)ile osteosentezi
- Tez No: 535699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Aralık 2008 – Mayıs 2010 tarihleri arasında femur trokanterik bölge kırık tanısı ile başvuran 44 hastanın 45 kalçasına PFNA çivisi ile osteosentez yapılmıştır. Yeterli takibi yapılan 41 hastanın 42 kalçası değerlendirmeye alınmıştır. Vakalarımızın 24(%58.5)'ü erkek, 17(%41.5)'si kadındır. Yaş ortalaması 66.3 (21-94) idi. 18(% 43.9) hastanın sağ kalçası, 22(%53.6) hastanın sol kalçasında, 1(%2.5)hastada her iki kalçasında trokanterik bölge kırığı mevcuttu. Travma oluş mekanizmasına göre; kırıkların 31'i (%75.6) basit düşme, 6'sı (%14.6) yüksekten düşme, 2'si(%4.9) araç içi trafik kazası(AİTK), 2'si(%4.9) araç dışı trafik kazası (ADTK) sonucunda oluşmuştur. Vakalarımız, hastanemize başvuru anından itibaren ortalama 7. (2-23) gün ameliyat edilmiştir. Geç ameliyat edilen hastalar, dahili sorunlar nedeni ile tetkikleri yapıldıktan ve iç hastalıkları uzmanının onayı alındıktan sonra ameliyat edilebilmişlerdir. Hastalar, hastanemize başvurduğu günden, taburcu olduğu güne kadar ortalama 14 (8 – 33) gün hastanede yatmışlardır. Kontrole gelen hastalarda Harris Kalça Değerlendirme Formu, Salvati-Wilson Kalça Eklemi Fonksiyonel Değerlendirme Formu ve Barthel İndeksi kullanılmış olup en yüksek puan 100, Salvati-Wilson Kalça Eklemi Fonksiyonel Durum Değerlendirme kriterlerine göre ise en yüksek puan 40'dır.41 hastanın 42 kalçasının ortalama puanı sırasıyla 75,75.6 ve 26 dır. Bu kriterlere göre 16 (% 39) vakada çok iyi, 17 (%42) vakada iyi, 6 (% 14) vakada orta ve 2(%5) vakada kötü sonuç bulunmuştur. Sonuçlara göre femur intertrokanterik ve subtrokanterik kırıklarında PFNA ile cerrahi olarak tedavi ettiğimiz hastalardan % 81 oranında başarı elde ettik.
Özet (Çeviri)
44 patient with 45 trochanteric region fracture were included between December 2008 and May 2010. All patients had an operation with PFNA for trochanteric femoral fractures and followed by 1st orthopedics and traumatology clinic at T.R.M.H Tepecik Education and Research Hospital and 41 patients with 42 fracture were evaluated. 24 (58,5 %) patients were male and 17 (41.5 %) patients were female. The mean age was 66.3(21–94). Trochanteric fractures were in the right hip in 18 (43.9%) patients, left hip in 22(53.6%) patients and bilateral in 1 (2.5%) patient. Etiologies of fractures were as follows: fall from height (n=6), traffic accidents (n=4), and simple fall (n=31). Patients underwent osteosynthesis using the PFNA nail within a mean of seven days (range 2 to 23 days) from injury. The reasons of delayed surgery included late presentation to the hospital, patient morbidity, or time needed to resolve insurence problems. The mean hospital stay was 14 days (range 8 to 33 days). Clinical evaluation was made using Harris Hip Evaluation Score (max 100 points), Salvati Wilson Hip Joint functional Evaluation Form (max 40 points) and Barthel Index (max 100 points). Mean score of 42 hips were 75, 26 and 75.6 respectively. According to these criteria 16 (39%) have excellent, 17 (42%) good, 6 (14%) fair and two (5%) poor results. We have 81% success ratio of trochanteric region fractures which has operated with PFNA.