Tıbbi sekreterlerin kas iskelet sistemi sorunlarının değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal system problems of medical secretaries
- Tez No: 535718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı tıbbi sekreterlerin kas iskelet sistemi sorunlarını değerlendirmek ve bu sorunların ilişkili olabileceği durumları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan 182 tıbbi sekreter dahil edildi. Katılımcıların yaş, cinsiyet, tıbbi sekreter olarak çalışma yılı, haftalık egzersiz düzeyi, ek hastalık varlığı ve düzenli ilaç kullanımı değerlendirildi. Kas iskelet sistemi hastalıklarını değerlendirmek için Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire anketi Türkçe versiyonu uygulandı. Anketler katılımcılara yüz yüze görüşülerek uygulandı. Bulgular: Tıbbi sekreterlerin herhangi bir vücut bölgesinde kas iskelet sistemi rahatsızlık sıklığı % 90,1 oranında belirlendi. En sık sırt (%66,5), boyun (%62,1) ve bel (%61) bölgelerinde görüldüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of study is to evaluate musculoskeletal system problems of medical secretaries and to determine the situations to be related with these problems. Material and Methods: 182 medical secretary who work in Izmir Tepecik Training and Research Hospital has been evaluated during this study. Age, sex, weekly exercise level, additional disease, regular medicine intake and work time as a secretary in year have been evaluated. In order to evaluate musculoskeletal disease a turkish version of Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire has been applied. Questionary has been applied by talking face to face. Results: The incidence of musculoskeletal discomfort in any body region of medical secretaries was % 90,1. The most common points of discomforts were back (% 66,5), neck (% 62,1) and lumbar area.