65 yaş ve üzeri hastalarda akılcı analjezik kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the rational analgesic use in patients aged 65 years and older
  1. Tez No: 535736
  2. Yazar: MELİKE MERCAN BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Family Medicine, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşa bağlı komorbidite ve polifarmasi problemi sonucu, akılcı ilaç kullanım stratejilerinin bir parçası olan uygunsuz ilaç kullanımı (UİK) çalışmalarının değeri artmaktadır. Yaşlı popülasyonda ağrı şikayeti ağrı kesici ilaç alımını da arttırır. Potansiyel uygunsuz ilaç reçeteleme kriterlerine göre UİK yan etkileri önlemek açısından önemlidir. Bu çalışma, 2015 yılında güncellenmiş Beers ve STOPP/START kriterlerine göre analjezik kullanım durumunu uygunsuz kullanım veya eksik kullanım açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Şubat 2018-Temmuz 2018 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Taksim Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların kesitsel değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: As a result of age-related comorbidity and polypharmacy problems, the value of inappropriate drug use (IDU) studies, which is a part of rational drug use strategies, increases. Pain complaints in old age increase the use of pain killers too. IDU according to the potentially inappropriate prescribing criteria, is essential to prevent possible adverse effects. This study aims to evaluate analgesic use status in terms of inappropriate use or underuse according to Beers and STOPP/START criteria updated in 2015. Materials and Methods: The study was performed by a cross-sectional evaluation of patients aged 65 years and older who applied to the Family Medicine Clinics of Gaziosmanpaşa Taksim Health Application and Research Center between February 2018 and July 2018.