Bronşit tanısı almış pediyatrik hastalarda potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of potential drug-drug interactions in pediatric patients diagnosed with bronchitis
- Tez No: 684783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akut bronşit, çocuklarda en sık görülen ve hastaneye yatış sebeplerinin başında gelen enfeksiyon hastalıklarından biridir. Akut bronşit tedavisi genellikle semptomatiktir, analjezik ve antipiretik ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır. İlaçların eş zamanlı kullanımı beraberinde ilaç etkileşimlerini getirmektedir. Bu etkileşimler tedavinin başarısı açısından önem arz etmektedir. Araştırmamızın amacı bronşit tanısı olan pediyatrik hastalarda görülen ilaç-ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamız, 2019-2021 yılları arasında Rize Özel Şar Hastanesi'nde yatarak tedavi gören bronşit tanılı 48 erkek ve 51 kız hasta olmak üzere toplamda 99 birey üzerinden yürütülmüştür. Hastaların yaş ortalaması 5,17±2,31 olarak bulunmuştur. Hasta kayıtları geriye dönük taranarak ilaç etkileşimleri belirlenmiştir. Bu etkileşimler Medscape veri tabanından yararlanılarak ortaya çıkartılmıştır. Yaptığımız bu çalışma sonucunda toplamda 69 ilaç etkileşimi bulunmuş ve bunların çoğunluğunun (%63,6) monitör düzeyde etkileşim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute bronchitis is one of the most common and leading causes of hospitalization in children. Acute bronchitis treatment is usually symptomatic and analgesic and anti-pyretic drugs are frequently used. Simultaneous use of drugs brings drug interactions with it. These interactions are important for the success of the treatment. The aim of our study is to evaluate drug-drug interactions seen in pediatric patients diagnosed with bronchitis. Our study was conducted on 99 individuals, 48 male and 51 female patients diagnosed with bronchitis, who were hospitalized in Rize Private Şar Hospital between 2019-2021. The mean age of the patients was found to be 5,17±2,31. Drug interactions were determined by scanning the patient records retrospectively. These interactions have been revealed using the Medscape database. A total of 69 drug interactions were found in the study, and most of them (63,6%) were found to be interactions at the monitor level.