Kalıtsal algoritmalarla optimizasyon
Optimization using genetic algorithms
- Tez No: 535742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde üç boyutlu paketleme problemlerinin optimum çözümlerinin bulunmasında genetik (kalıtsal) algoritmaların nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Üç boyutlu paketleme problemi konteyner yüklenmesi, palet yüklenmesi, uçak kargosu yönetimi, ambar yönetimi vb. gibi endüstriyel uygulamalarda ortaya çıkmaktadır. Problem, değişik boyuttaki nesnelerin başka bir nesne ya da nesnelerin içerisine yerleştirilmesini içermektedir. Bu çalışmada, üç boyutlu paketleme problemi için en iyi yerleşimin bulunması, sunulan DBLF (Deepest Bottom-Left with Fill) algoritmasını kullanan melez bir genetik algoritma ile gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu paketleme probleminin DBLF algoritmasına adaptasyonu ve genetik algoritmanın geliştirilmesinde karşılaşılan güçlükler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, finding optimal solutions to bin packing problems using genetic algorithms has been studied. Three dimensional bin packing problems arise in industries like container loading, pallet loading, plane cargo management, warehouse management, etc. The problem consists of placing objects with different dimensions in one or more than one larger containing objects. In this study, finding optimal solutions for the three dimensional bin packing problem is achieved by using a genetic algorithm hybridized with the presented DBLF (Deepest Bottom-Left with Fill) algorithm. Difficulties faced while adapting DBLF algorithm to three dimensional bin packing and development of the genetic algorithm are stated.