Dijital baskı sistemleri ile ofset baskı sisteminin teknik ve ekonomik açıdan karşılaştırılması
Comparison of digital press systems and offset press system in terms of technical and economical aspects
  1. Tez No: 535741
  2. Yazar: CENGİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dijital baskı genel anlamda, renk ayrım sistemlerine ayrı bir kalıp, film ya da klişeye ihtiyaç duyulmaksızın basılmak istenen işin direkt gönderilip baskının yapılabildiği sistemdir. Bilgisayarda hazırlanan bir iş direkt olarak baskı için baskı makinesine gönderilmektedir. Düşük tirajlı işler için birim maliyetinin önemli bir kısmını meydana getiren giderleri ortadan kaldırması ile ofset baskıya oranla düşük tirajlı işlerde ekonomik açıdan daha avantajlı görülmektedir. Zamandan sağladığı kazanç, aciliyeti olan işlerde maliyetten daha önemli bir avantaj olarak tercih sebebidir. Dijital baskı makinelerinin ilk modellerinde yüksek tram kapasiteli işlerde iyi sonuç vermemesine rağmen geçen zaman içerisinde ofset baskı kalitesi düzeyine yetişmeye başlamıştır. Dijital baskı sistemi ile ofset baskı sisteminin basım tekniği, baskı kalitesi ve baskı maliyeti açısından karşılaştırılması bu çalışmanın asıl amacıdır. Bu çalışmada her iki baskı sistemi de araştırılmış olup iki baskı sisteminde de eşdeğer iş örnekleri basılarak maliyet, baskı kalitesi ve geçen süre açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to compare the digital press system with the offset press system in terms of press quality and press costs. In this study, two press systems are investigated, equivalent work samples in both systems are pressed and both are examined in terms of press quality and press time. Digital press, in general meaning, is the system in which the desired work is directly sent and pressed without the need of color discrimination system, different plates, film or blocks. The work designed in computer can be directly sent to the press. In low circulation works, it is seen as more economical than the offset press. Time gain is the reason for the choice in urgent works. Although in early models of digital press, not good results have been obtained in high resolution works, digital press has reached the quality of offset systems as time has passed. As a result of experiments made, digital press is seen as more advantageous than the offset press system in terms of press time and in low circulation works, on the other hand it is seen that digital press has not reached the offset press system yet in terms of press quality.