Yoğun bakım hastalarında radyokontrast nefropati gelişiminde nötrofil jelatinazla ilişkili lipokalin prediktivitesi
The predictivity of neutrophil gelatinase associated lipocaline in the development of radiocontrast-induced nephropathy in the intensive care unit patients
- Tez No: 535747
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım hastaları arasından radyokontrast nefropatisi (RIN) gelişen hastalarda nötrofi l jelatinazla ilişkili lipokalin (NGAL) prediktivitesini araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışmaya ortalama yaşı 73,7± 9,7 (aralık=60-94) olan kırk hasta (kadın:erkek oranı 23:17) alındı. Iopromide 623 mg/dl (ultravist 300) (iv) olarak 1,5 ml/kg dozda verildi. NGAL ölçümleri serum örneklerinde Elisa metodu ile yapıldı (cut-off >25 ng/ml). BULGULAR: Sekiz hastada RIN tanısı konuldu. Bunlardan 5'inde NGAL seviyelerinde %20 veya daha fazla artış vardı. RIN gelişen olguların NGAL ile serum kreatinin düzeylerindeki artışlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve doğrudan ilişki vardı (p=0,02). NGAL düzeylerinin ortalamaları işlemden önce ve 6 saat sonra karşılaştırıldığı zaman işlemden sonra anlamlı bir yükselme vardı (p0,05). SONUÇ: Kreatininle mukayese edildiği zaman, plazma NGAL düzeyleri RIN tanısının daha erken bir evrede konulmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the predictive value of neutrophil gelatinase associated lipocaline (NGAL) levels in the development of radiocontrast-induced nephropathy (rin) in intensive care unit patients. MATERIAL and METHODS: Forty patients (female: male was 23:17) with a mean age of 73.7± 9.7 yrs (range= 60-94 yrs) were included in the study. Lopromide 623mg/dl (ultravist 300) (iv) was administered at a dose of 1.5 ml/kg. NGAL measurements were performed with the ELISA method on serum samples (cut-off >25 ng/ml). RESULTS: Eight patients were diagnosed as RIN. Five of these had 20% or more increases in NGAL levels. Cases who developed RIN had a statistically signifi cant and direct correlation between the increases in NGAL and serum creatinine levels (p= 0.02). When the means of NGAL levels were compared before and six hours after the procedure, there was a signifi cant increase after the procedure (p0.05). CONCLUSION: When compared to creatinine, plasma NGAL levels help to establish the diagnosis of RIN at a much earlier stage.