Yoğun bakım hastalarında protein ve enerji malnütrisyonunun değerlendirilmesinde Somatomedin C, Prealbumin, Retinol bağlayıcı protein, Albumin, Transferrin, Kompleman 3, Psödokolinesteraz, Çinko'nun rolü
The Role of Prealbumin, Retinol, Binding protein, Pseudocolinesterase, Albumin, Zinc Transferrin, Somatomedin C; Compleman 3 in the utilization of protein energy malnutration of intensive care unit patients
- Tez No: 70927
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
59 ÖZET Yoğun bakım ünitelerinde beslenme desteğinin amacı; kritik hastalarda hipermetabolik durumun desteklenmesi, gelişebilecek akut protein malnutrisyonunun önlenmesi, vücut kitlesinin ve organ fonksiyonunun korunmasıdır. Bu nedenle hastalara uygun beslenme uygulanmalıdır. Bu beslenme şekli için uygun parametrelerle, beslenme yetersizliğinin saptanması gerekir. Bu amaçla; yoğun bakım hastalarında Prealbumin, Retinol bağlayıcı protein, Albumin, Transferrin, Kompleman-3, Psödokolinesteraz, Somatomedin-C ve Çinkonun serum düzeylerini inceleyerek; bu parametrelerin protein ve enerji malnutrisyonunun değerlendirilmesinde rolü olup olmadığını araştırdık. Çalışma; yoğun bakım ünitemizde politravma ön tanısıyla izlenen, ventilator desteğine ihtiyaç gösteren 24 hastada yapıldı. Çalışmaya alınan hastalar, TEB grubu (n=12) ve TPB grubu (n=12) olarak randomize iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında; yaş ortalamaları, Glaskow koma skoru, Apache II skorlaması açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Hastalarda hemodinamik stabilitenin sağlanmasından sonra beslenme rejimine başlandı ve 1 5 gün süresince beslenmelerine devam edildi. TEB grubundaki hastalara enteral beslenme Biosorb energy plus (NUTRICIA) ile sağlandı. TPB grubunda ise, AMINO mix I solüsyonu + Lipovenöz %20 (FRESENIUS) beslenme solüsyonları kullanılarak yapıldı. Hastaların gereksinimi olan bazal kalori miktarı HARRIS-BENEDICT formülü ile hesaplandı. Yoğun bakımda hemodinamik stabilizasyon sağlanan her iki grup hastadan; 1., 7. ve 14. günlerde albumin, prealbumin, retinol bağlayıcı protein, transferrin, kompleman-3, somatomedin-C, psödokolinesteraz, çinkonun serum düzeylerinin saptanması için venöz kan örnekleri alındı. Gruplar arasında ortalama albumin, transferrin, kompleman-3, psödokolinesteraz, çinko ve somatomedin-C serum düzeyleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Başlangıç serum değerleri normalden düşük bulunan prealbumin ve retinol bağlayıcı proteinin 7. ve 14. günlerde TEB grubunda istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde yükseldiği bulundu.60 Bu çalışmanın sonucunda; peralbumin, retinol bağlayıcı protein ve somatomedin-C'nin protein ve enerji malnutrisyonunun saptanmasında son derece önemli parametreler olduğu kanısına varıldı. Bu parametrelerden özellikle prealbumin ve retinol bağlayıcı proteinin enteral beslenme gubunda daha hızlı yükselmesi, bu beslenme tipinin parenteral beslenmeye göre daha etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The aims of nutritional support in intensive care units are; to support hypermetabolic position in critically ill patients, to prevent acute protein malnutrition, to keep on organ functions and mass. So perfect nutrition must be applied. Therefore we measured the serum values of prealbumin, retinol-binding protein, albumin, transferrin, complement 3, pseudocolinesterase, somatomedin-C, and zinc. Then, we searched these parameters roles to utilize the protein and energy malnutrition or not. It was studied in 24 patients that need ventilators and prediagnosed politrauma in our intensive care unit. These patients were seperated in two randomized groups; TPN (n=12), TEN (n=12). Intergroup differences of age, glascow coma scales, apache scores were not statistically significant. In patients after reaching the hemodynamic stability, nutritional support was begun, and feeding was continued 15 days. TEN group received biosorb energy plus (NUTRICIA). TPN group received aminomix I solution + lipovenouse 20% (FRESENIUS). Basal calori values were calculated by Harris-Benedict. After reaching the hemodynamic stability of patients in both groups, venous blood sample were taken at 1., 7., 14. days to measure values of albumin, prealbumin, retinol-binding protein transferrin, complement 3, pseudocolinesterase and zinc. Intergroup measurement of the values albumin, transferrin, complement 3, pseudocolinesterase, zinc were not statistically significant. The low starting serum levels of prealbumin, and retinol-binding-protein increased statistically significant in the 7., and 14. days in TEN group. As the result of the study; it was found out that prealbumin, retinol-binding protein and somatomedin-C are extremely important parameters in detecting protein and energy malnutrition. In these parameters prealbumin and retinol-binding protein increased faster in the enteral nutrition group than the parenteral nutrition group. Therefore enteral nutrition is more effective.