Investigation of streets as 'learning landscapes' for children: The cases of Ankara
Sokakların çocuklar için 'öğrenme alanı' olarak elealınması: Ankara örnekleri
- Tez No: 535766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çocukların fiziksel ve sosyal gelişiminde çevrenin etkisi azımsanamayacak ölçüde büyüktür. Aynı zamanda, çocuklar kentte yaşayan nüfus içerisinde kalabalık bir grubu temsil etmektedir. Buna karşın özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kentlerinde, fiziksel mekan öncelikli olarak erişkin bireylerin çıkarlarına yönelik biçimlendirilmektedir. Bununla birlikte, kentlerdeki sağlıksız ve güvensiz koşullar, çocukların açık alandaki bireysel hareket özgürlüğünü, ve hatta evlerinin önündeki sokağın kullanımını büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Ancak çocuğun dış dünya ile iletişiminin sağlandığı ve mekan algısının oluşmaya başladığı dönemden itibaren özellikle sokaklar, çocuğun gelişimini etkileyen, sosyal ve bilişsel öğrenmeyi gerçekleştirebildikleri bir alan olarak değerlendirilebilir. Bu araştırmanın amacı, bir kamusal alan olarak sokakların çocukların gelişimi ve öğrenmesi üzerindeki etkilerini incelemek ve sokağın fiziksel hangi özelliklerinin çocuğun hangi öğrenme aktivitesine katkı sağladığını araştırmaktır. Bu çalışmada Ankara'nın farklı bölgelerinden sokak kesitleri alınarak çocukların öğrenme davranışları ile ilişkili olabilecek detayları incelenmiş, sonuçlar dünya literatüründeki benzer çalışmalar ile ilişkilendirilmiş, ve kapsamlı bir analiz çalışması yapılmıştır. Literatür araştırması sonucunda elde edilen bulgular ile yöntem oluşturulmuş ve fiziksel çevreyi değerlendirme aracı geliştirilmiştir. Ankara'nın farklı mahalle dokularından örnek alınan alanlarda bu değerlendirme aracı test edilmiştir. Bu alanlar sırasıyla şu şekildedir; tarihi yerleşim yerine ait bir sokak, geleneksel mahalle dokusuna ait bir sokak, toplu konut alanına ait bir sokak ve Türkiye'deki yeni şehircilik uygulamaları ile şekillenmiş bir mahallededen alınan, aynı zamanda 'oyun sokağı' niteliğine sahip olan bir sokak. Çalışmanın bu alanlardaki sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede, bir sokağın çocukların öğrenmesine katkıda bulunabilmesi için, tasarımcılar tarafından öngörülecek uygulamalarda dikkat edilmesi gereken fiziksel nitelikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental impact on the physical and social development of children is significant enough to be underestimated. At the same time, children represent a large group within the urban population. However, especially in the cities of developing countries such as Turkey, physical space is designed by primarily considering the interests of adults. Besides, unhealthy and insecure conditions in the cities severely restrict the children's freedom of individual movement in the open space and even the use of the street in front of their homes. However, from the time the child communicates with the outside world and the perception of space begins to emerge, especially the streets can be considered as an area that affects the development of children; and where children can practice social and cognitive learning. This study aims to investigate the effects of streets on the development and learning of children and to investigate which characteristics of the street contribute to the learning activity of the children. In this study, streetscapes from different areas of Ankara were examined. Details of the streetscapes were investigated which may relate to the children's learning behaviors. The results were analyzed with respect to existing studies in the literature. After a literature review process, an evaluation tool was tested in various streetscapes. The example areas were taken from different neighborhoods of Ankara; A street from a historical neighborhood, a street from a traditional neighborhood, a street from a mass housing estate, and a street from a neighborhood with the new trends in urbanism in Turkey which also has 'play street' qualification. The study discusses the physical qualities of these streets regarding their contribution to the learning of children.