In- vitro evaluation of shear bond strength of three primer/resin cement systems to monolithic zirconia
Üç tip primer-rezin siman sisteminin monolitik zirkonya ile bağlanma kuvvetinin in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 535785
  2. Yazar: RANIA SALAMA TAWATI SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZKURT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Bu in-vitro tez çalışmasında, farklı tiplerdeki primer/rezin siman sistemlerinin farklı saklama koşullarında monolitik zirkonyaya olan makaslama dirençlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Disk şeklindeki monolitik zirkonya örnekleri (n = 72) CAD/CAM sistemi (CORI TEC 350i Loader, Imes-Icore, Germany) (10mm x 3mm) ile hazırlandı. Tüm örnekler silikon karbid zımpara kağıdı ile cilalandı, daha sonra yapıştırma yüzeyi 120µm`lik Al2O3 ile pürüzlendirildi. Daha sonra monolitik zirkonya diskler, kullanılan primer/rezin sistemine göre 3 gruba (n = 24) ayrıldı; 3M (Single bond universal adhesive/ Rely X Ultimate), Kuraray (Clearfil ceramic primer plus/ Panavia SA) ve Bisco (Z prime plus/ Due-Link). Rezin simanların üretici firma talimatlarına göre yapıştırılmasından sonra, her grup saklama koşullarına göre 2 alt gruba (n = 12) ayrıldı; 37C°'de su içinde 24 saat bekletme ve termosiklus (5000 döngü). Bu işlemlerden sonra tüm örneklerde makaslama direnci testleri yapıldı ve kırılma tipleri deĝerlendirildi. Veriler tek yönlü ve iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This in-vitro study aimed to evaluate the shear bond strength of several types of primer/ resin cements to monolithic zirconia with different levels of storage. MATERIALS AND METHODS: The disk-shaped specimens of monolithic zirconia (n=72) were prepared by CAD/CAM system (CORI TEC 350i Loader, Imes-Icore, Germany) (10mm x 3mm). All the specimens were polished with silicone carbide paper, then the bonding surface was prepared by surface pretreatment with air-borne particle abrasion (Al2O3, 120µm). Monolithic zirconia discs were divided into 3 groups (n=24), according to the 3 primer/ cement systems; 3M (Single bond universal adhesive/ Rely X Ultimate), Kuraray (Clearfil ceramic primer plus/ Panavia SA), and Bisco (Z prime plus/ Due-Link). After bonding procedure according to manufacturers` instructions, each group was further divided into 2 subgroups (n=12) according to the storage levels; 24-hours storage in water at 37C° and thermocycling (5000 cycles). After these procedures, shear bond strength tests were performed for all specimens. Failure types were also evaluated. The data were analyzed using one-way and two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD test.