St yükselmeli miyokard infarktüsü nedeni ile primer perkütan koroner girişim yapılan hastalarda serum gama glutamil transferaz düzeyi ile kontrast nefropati gelişme riskinin değerlendirilmesi
The predictive value of gamma-glutamyl transferase for contrast induced nephropathy risk stratification of patients presenting with st-segment elevation myocardial infarction undergoing primary percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 535788
  2. Yazar: FATİH ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Perkütan koroner girişim (PKG) sonrası kontrast maddeye (KM) bağlı akut böbrek hasarı istenmeyen kısa ve uzun dönem sonuçlar ile ilişkilidir. Ancak, kontrast nefropati (KN) riski olan hastaların belirlenmesi zordur. Bu çalışmanın amacı, gama glutamil transferazın (GGT) ST-segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STYMİ) ile başvuran ve primer perkütan girişim yapılan hastalarda, KN'yi öngörmede yararlı olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine Ocak 2010-Aralık 2012 tarihleri arasında STYMİ ile başvuran ve primer perkütan girişim yapılan 473 hasta retrospektif olarak taranarak çalımaya dahil edildi. Akut böbrek yetmezliğinin diğer nedenleri ekarte edildikten sonra, KM verilmesinden 72 saat sonra serum kreatinin düzeyinin ≥ 0.5 mg/dl veya bazal değerin ≥ %25 artması KN olarak değerlendirildi. Hastalar başvuru GGT düzeyine göre 3 gruba ayrıldı (1. Tertil GGT33). Demografik özellikler, klinik risk faktörleri, laboratuar parametreleri, KN insidansı ve hastane içi diğer klinik sonuçlar GGT tertilleri arasında karşılaştırıldı. Sınır değerin tespitinde Receiver operator characteristic (ROC) eğrisi analizi kullanıldı. Tek değişkenli analizde KN gelişimini öngörmede anlamlı olarak belirlenen değişkenler, çok değişkenli regresyon analizi kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: 80 hastada (%16,9) KN gelişmiştir. KN insidansı 3. Tertilde (%29), 1. Tertil (%11) ve 2. Tertile (%11) göre önemli oranda yüksek saptanmıştır (p26.5 U/L alındığında bu değer %70 sensitivite ve %60 spesifite ile KN gelişimini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Contrast induced nephropathy (CIN) after primary percutaneous coronary intervention (PPCI) is associated with adverse short- and long-term outcomes. However, identification of patients at risk for CIN is challenging. The aim of this study was to evaluate the predictive value of gamma-glutamyl transferase (GGT) for risk of CIN in patients with acute ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) undergoing PPCI. METHODS: A total of 473 patients were consecutively selected in a retrospective manner from patients presenting with STEMI to our center between January 2010 and December 2012. After excluding the other causes of acute renal failure, a relative increase in serum creatinine ≥25%, or an absolute increase ≥0.5 mg/dL, from the baseline within 72 hours of contrast exposure was defined as CIN. Patients were divided into 3 groups according to GGT tertiles (Tertile 1, GGT 33 U/L). Demographics, clinical risk factors, laboratory parameters, CIN incidence, and other in-hospital clinical outcomes were compared among GGT tertiles. Receiver operator characteristic (ROC) curve was used to identify the optimal sensitivity and specificity for observed range of GGT. Statistically significant variables in univariate analysis were included in the final multivariate model to identify the CIN predictors. RESULTS: CIN occurred in 80 patients (16.9%). CIN incidence was significantly higher in tertile 3 (29%) compared to tertile 1 (11%) and 2 (11%) (p26.5 U/L had 70%sensitivity and 60%specificity for CIN.