Trombüs aspirasyonu yapılan akut anteriyor miyokard infaktüsünde reperfüzyon başarısının timi frame skoruyla değerlendirilmesi
Assessment of the reperfusion success using timi frame score in caseswith anterior myocardial infarction undergoing thrombus aspiration
- Tez No: 772822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET AMAÇ: Akut ST yükselmeli miyokard infarktüsü tedavisinde başarılı reperfüzyonun sağlanması temel hedeftir. Sunulan çalışmada amaç akut anteriyor miyokard infarktüsü ile başvuran hastalarda manuel trombüs aspirasyonunun primer perkütan koroner girişime eklenmesinin koroner kan akımındaki iyileşmeye etkisinin, TİMİ frame skoru kullanarak karşılaştırılmasıdır. YÖNTEMLER: Çalışmaya geriye dönük olarak Haziran 2009 ve Ağustos 2013 tarihleri arasında, akut anteriyor miyokard infarktüsü ile başvuran, koroner anjiografide trombüs yükü görülerek manuel trombüs aspirasyonu uygulanmış 30 hasta ve kontrol grubu olarak koroner arter lümeni içinde trombüs formasyonu belirgin olmayıp, sadece primer perkütan koroner girişim uygulanmış 120 hasta alındı. Gruplar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirdi. Hastalardan acil servise başvuru sırasında hemogram, biyokimyasal parametreler için alınan kan testleri incelendi. Demografik veriler için tüm hastaların dosyaları ve elektronik ortamdaki kayıtları tarandı. İşlem sonrası koroner anjiografi filmleri tekrar izlenerek her iki grupta distal embolizasyon, TİMİ skoru ve TİMİ frame skoru değerlendirildi. İşlem sonrası 90. dakika EKG' sinde ST segment rezolüsyonu değerlendirildi. Hastane yatışı esnasında tüm nedenli ölümler, stent trombozu kaydedildi. Taburculuk sonrası bir ay içinde meydana gelen tüm nedenli ölümler, stent trombozu ve kalp yetersizliği nedenli yatışları incelendi. BULGULAR: Trombüs aspirasyonu yapılan grupta ortalama yaş 56,50±16,45 ve erkek/kadın oranı 22/8, trombüs aspirasyonu yapılmayan grupta ise ortalama yaş 56,67±12,81 ve erkek/kadın oranı 96/32 idi. Trombüs aspirasyonu yapılanlarda, daha önceden geçirilmiş Mİ (%23,3'e karşın %7,5, p=0,02) ve perkütan koroner girişim öyküsü (%20,0'ye karşın %6,7, p=0,036) daha yüksek oranda tespit edildi. Trombus aspirasyonu yapılmayanlarda ise hiperlipidemi görülme oranı (%67,5'e karşın %40,0, p=0,006) daha yüksekti. Diğer demografik özellikler benzerdi. TİMİ frame skoru manuel trombüs aspirasyonu yapılan grupta ortalama 28,33±7,24, yapılmayan grupta 26,79±9,31 olarak tespit edildi, istastistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,4). Total iskemi süresi manuel trombüs aspirasyonu yapılan hasta grubunda daha uzundu (8,23±9,68 saate karşın 3,71±3,34, p=0,002). İşlem sonrası değerlendirilen ST segment rezolüsyonu her iki grupta da benzer oranlarda tespit edildi. Trombüs aspirasyonu yapılmayan grupta hastane içinde ve bir ay içinde ölüm izlenmezken, manuel trombüs aspirasyonu yapılan grupta hastanede yatış sürecinde 3 (%10 p=0,007), 1 ay içinde ise 1 hasta (%13,1, p=0,003) ölmüştür. Gruplar arasında bir ay içinde kalp yetersizliği nedenli hastane yatışı ve stent trombozu görülme oranları açısından istastistiksel fark tespit edilmedi. SONUÇ: Çalışma grubumuzda akut anteriyor miyokard infarktüsünde manuel trombüs aspirasyonun kulanılması, kullanılmamasına göre reperfüzyon üzerine olumlu etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Achieving reperfusion is the key target in the treatment of myocardial infarction with acute ST elevation. In our study, we aimed to compare the improvement in coronary blood flow using corrected TIMI frame score (cTFC) in patients, who presented with acute anterior ST elevated myocardial infarction (AASTEMI), underwent primary percutaneous coronary intervention (PPCI) with manual thrombus aspiration (MTA) and those, who underwent PPCI alone. Material and Methods: We included 30 patients with acute AASTEMI, who underwent PPCI with MTA and 60 patients, who underwent PPCI alone, between June 2009 and August 2013. Coronary angiography images were reviewed after the procedure to evaluate distal embolization, TIMI scores and the corrected TIMI frame scores in both groups. Allcause mortality and stent thrombosis were recorded at hospital admission. All-cause mortality, stent thrombosis, and hospitalization due to cardiac failure, occurring within a month of discharge, were investigated. Results: The mean age was 56.50 ± 16.45 among patients undergoing thrombus aspiration; there were 22 males and 8 females. Among those who did not undergo MTA, the mean age was 56.57 ± 13.21; and there were 44 males and 16 females. The rate of previous myocardial infarction (MI) (23.3 % vs 6.6 %; p = 0.019) and history of percutaneous coronary intervention (PCI) (20.0 % vs 6.7 %, p = 0.040) was higher in patients, who underwent MTA. The mean TIMI frame score was 28.33 ± 7.24 and 26.68 ± 8.22, respectively in the patients, who underwent and did not undergo MTA; however, no statistically significant difference was detected (p = 0.389). Overall time to ischemia was longer in the groups of patients, who underwent MTA (8.23 ± 9.68 vs 3.68 ± 8.22 hours, p = 0.003). Three patients, who underwent MTA (10 %, p = 0.007) died before discharge and 1 patients (13.1 %, p = 0.003) died within a month. No cases of death were detected in the group of patients, who did not undergo MTA, in the hospital and within a month. There were no statistically significant differences between these two groups with respect to hospitalization due to cardiac failure and occurrence of stent thrombosis. Conclusion: The use of MTA in AASTEMI did not have a favorable impact on reperfusion compared to not using MTA