Hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' knowledge and attitudes towards evidence-based nursing
- Tez No: 535794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hemşirelerin Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Bilgi ve Tutumlarının Değerlendirilmesi Çalışma hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacı ile bir kamu hastanesinde tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri örneklemi oluşturan 264 hemşireden“Bilgi Formu”ile“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak 01 Mart- 30 Temmuz 2018 tarih aralığında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı olarak sayı, yüzde ortalama, standart sapma değerleri, verilerin normalliğini test etmek için“Kolmogrov-Simirnov Analizi”, kullanılan ölçeğinin yapı geçerliliğini belirlemek amacıyla“Faktör Analizi (Principal Components Analysis)”ve güvenirliği için“Cronbach Alpha Güvenirlik Analizi”, karşılaştırmalarda ise“Ki-kare Analizi”,“İlişkisiz Örneklemler t-testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi”ve post-hoc“Tukey testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of nurses knowledge and attitudes evidence based nursing. This study was carried out in definitive cross-sectional type at a public hospital on the purpose for evaluation of knowledge and attitudes of nurses who work in a University training research hospital intended to evidence based nursing. Research datas were collected from 264 nurses that form the samples by using“information form”and“Scale for attitudes of nurses intended to evidence based nursing”between the dates 3rd March – 30th July 2018. In the evaluation of the data as descriptive, number, percent median, standart deviation values and“Kolmogrov-Smirnov Analysis”to test the normality of data and factor Analysis (Principal Components Analysis) to determine the construct validity of the scale used and“Cronbach Alpha Security Analysis”for the security of study and“Chi Square analysis”,“Unrelated Samples T-test”,“One-way analysis of variance”and“post-hoc Turkey test”were used for comparisons.