Bazı ırıs L. türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic studies on some iris L. species
  1. Tez No: 535813
  2. Yazar: DUYGU SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yetişen süs bitkisi olarak değerlendirilen soğanlı bitkilere ait bir cins olan Iris L. bitkisinin türleri in vitro kolinesteraz inhibitör etki ve antioksidan kapasite yönünden incelenmiştir. Türkiye'de yetişen 47 Iris taksonunun toprakaltı kısımlarından hazırlanan diklorometan ve metanol ekstreleri modifiye Ellman metodu ile kolinesteraz inhibitör aktivite açısından taranmıştır. En yüksek bütirilkolinesteraz inhibitör aktivite gösteren Iris pseudacorus L.'un diklorometan ekstresi, açık kolon ve flaş kromatografilerine uygulanarak fraksiyonlanmış ve aktiviteleri belirlenmiştir. Aktif fraksiyon LC-ESI-Q/TOF-MS-MS tekniği ile analiz edilmiştir. Aktiviteden sorumlu olabilecek bileşik kütle verilerine dayanılarak izoflavonoit grubundan irisolidon glukopiranozit olarak düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Iris, izoflavonoit, kolinesteraz inhibitör aktivite
Özet (Çeviri)
In this study, Iris L. species belonging to ornamental geophytes growing in Turkey were investigated for their in vitro cholinesterase inhibitory effects and antioxidant capacities. The dichloromethane and methanol extracts prepared from the bulbs of 47 Iris taxa were screened by using modified Ellmann method and the highest butyrylcholinesterase inhibitory effect was found in the dichloromethane extract of the bulbs of Iris pseudacorus L. The active extract was subjected to fractionation on column and flash chromatographies and the activities of the fractions were tested. The active fraction was analyzed by using LC-ESI-Q/TOF-MS-MS technique. The responsible compound from the activity of this fraction were detected as irisolidon glucopyranoside as isoflavonoid derivative based on their mass data. Key Words : Iris, isoflavonoids, cholinesterase inhibitory activity