Beynin ak madde yollarının ve korpus kallosumun anatomik bağlantılarının kadavra beyni üzerinde mikrodisseksiyon tekniği ile gösterilmesi ve sınıflandırılması
Definition and classication of white matter tracts of brainand anatomical relations of corpus callosum viamicrodissection on cadaveric brains
  1. Tez No: 535841
  2. Yazar: FATİH YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız nöroşirurji pratiğinde ve özellikle epilepsi cerrahisinde sık kullanılan korpus kallosum ve bağlantılı bölgelerin mikrocerrahi anatomisinin lif disseksiyon tekniği ile ortaya konulmasıdır. Bu amaçla özellikle korpus kallosum liflerinin seyri, etraf yapılarla komşuluğu ve kendi içinde sınıflandırılması incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroşirurji Ana Bilim Dalı, Mikro-Endonöroşirurji ve Nöroanatomi Eğitim Araştırma Laboratuarı'nda gerçekleştirildi. 5 adet postmortem insan beyni, Klingler yöntemine uygun olarak fikse edildi ve disseksiyona hazır hale getirildi. Disseksiyonlar cerrahi mikroskop altında Rhoton mikrocerrahi seti kullanılarak yapıldı. Disseksiyonlar lateralden mediale, medialden laterale, superiordan inferiora, inferiordan superiora yapılarak ak madde lifleri kat kat kaldırıldı. Disseksiyonlar sırasında her aşamada ulaşılan lifler ve anatomik yapıların birbirleri ile ilişkisi profesyonel dijital fotoğraf makinası ile 3 boyutlu fotoğraflama tekniği kullanılarak fotoğraflandı. Bulgular: Korpus kallosum lifleri çalışmamızda başlangıç kısımları, seyirleri ve bağladıkları bölgeler göz önüne alınarak alt başlıklar halinde incelenmiştir. Genu ve daha az olarak rostrumdan köken alan forceps minor ve spleniumdan köken alan forceps major, tapetum, aksesuar kallosal lif detaylı olarak gösterilmiştir. Literatürde ilk defa spleniumdan köken alarak prekuneus'un altından laterale uzanan lifler ortaya konulmuştur. Sonuç: Nöroşirurji pratiğinde, özellikle epilepsi cerrahisi ve nöbet yayılımı açısından, kallosal liflerin diğer ak madde ve korteks yapıları ile olan yakın ilişkisi iyi bilinmeli ve dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: In the present study, we aimed to express and define corpus callosum and its relations often used in neuroanatomy and epilepsy surgery. To that end, especially the course of corpus callosum tracts, vicinity of other anatomical structures around and classification are investigated. Materials and Method: The study was carried out in Micro-Endoneurosurgery and Neuroanatomy Training and Research Laboratory, Department of Neurosurgery, Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine. 5 cadaveric human brains were fixed according to Klingler method and prepared for fiber dissection. Dissections were performed under surgical microscope using a Rhoton microsurgical dissection set. White matter fibers were removed layer-by-layer with dissections carried out in lateral-to-medial, medial-to-lateral, superior-to- inferior and inferior-to-superior fashions. Every stage of dissection was photographed with a professional digital camera using 3-dimensional photography technique. Results: In this study, corpus callosum which is classified in four titles before as genu, rostrum, corpus and splenium is seperated as subtitles. Forceps minor originating from genu and rostrum; forceps major, tapetum and accessory callosal bundle originating from splenium are laboured in depth. The tracts originating from splenium and coursing laterally are displayed for the first time in literature. Conclusion: Epilepsy surgery and neuroanatomy require being aware of close connections between all these structures forming corpus callosum and cortical structures&other white matter tracts.