Acil serviste akut gastroenterit ön tanılı hastalarda tetkik isteme davranışının hekimlere verilen eğitim ile değişimi
  1. Tez No: 535850
  2. Yazar: SARPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Acil serviste akut gastroenterit ön tanılı hastalarda tetkik isteme davranışının hekimlere verilen eğitim ile değişiminin araştırılması. Gereç ve yöntem: Çalışma tek merkezli, müdahale çalışması olarak dizayn edildi. Çalışmaya alınan hastalar iki ana gruba ayrıldı. 10.09.2018 ve 09.10.2018 tarihleri arasında acil servise başvurup hastane bilgi sistemine ICD-10 tanı kodu K52 girilen hastalar grup 1olarak değerlendirildi. Asistan hekimlere bir günlük acil serviste gastroenterit hastasına yaklaşım eğitimi verildi. Eğitim sonrası bir ayda (10.10.2018 ve 09.11.2018 arasında) arasında acil servise başvurup; ICD-10 tanı kodu K52 girilen hastalar grup 2 olarak değerlendirildi. Eğitim öncesi ve sonrası dönemde; demografik bilgiler, başvuru vitalleri (tansiyon, nabız, ateş, GKS), başvuru şikayetleri (bulantı, kusma, karın ağrısı, gaitada kan, gaitada mukus), fizik muayene bulguları (defans, rebound), ek hastalıkları (DM, HT, KAH, KBY, KOAH, KC S), tetkik yapılma (Na, K, üre, kreatinin, glikoz, lökosit değerleri) durumu ve tetkik sonuçları karşılaştırıldı Bulgular: Çalışmaya grup 1 (eğitim öncesi) 925 ve grup 2 (eğitim sonrası) 505 hasta başvurmuş olup toplam 773(%54,1) kadındı. Ortalama yaş 35 saptandı. Eğitim ile hastalardan kan alma oranında %6 düşme ve alınan tetkiklerin patolojik çıkma oranında %11 artma mevcuttur. Çalışmada verilen eğitim ile ishal şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda tansiyon, ateş, nabızdaki değişikliklerin kan alma alışkanlığı üzerine etkisi saptanmadı. İshal şikâyeti ile acil servise başvuran hastalarda gebelik tetkik isteme alışkanlığını artıran; karın ağrısı ise tetkik isteme alışkanlığını azaltan anlamlı parametreler olarak tespit edilmiştir. DM, KAH, KC S ek hastalıkları olan hastalarda eğitim sonrasında istenen tetkik miktarında değişiklik olmazken HT, KBY, KOAH ek hastalıkları olan hastalarda istenen tetkik miktarında düşme tespit edilmiştir. Çalışmada tüm hasta grubunda ishal şikâyeti ile başvuran hastaların ¾ 'üne IV tedavi verilmiştir. Eğitim sonrasında ise bu hasta grubunda verilen IV tedavi azalma eğilimindedir. Sonuç: Bu çalışmada asistan hekimlere verilen eğitimle ishal şikâyeti ile acile başvuran hastalarda istenen tetkik miktarının azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the changes in the test-ordering behavior of the emergency physicians in the management of patients with a presumptive diagnosis of acute gastroenteritis. Materials and Methods: The study was designed as a single-center interventional study. The patients were assigned to either of two arms. Patients admitted to the emergency department between 10.09.2018 and 09.10.2018 and received the ICD-10 diagnostic code of K52 were evaluated as group 1. The resident physicians were given a one-day focused training on the management of the patients with acute gastroenteritis. After the training session, the patients who were given the ICD-10 code of K52 in the one-month post-education period (between 10.10.2018 and 09.11.2018) were evaluated as group 2. Before and after the training; demographic information, vital signs on admission (blood pressure, pulse, fever, GCS), complaints (nausea, vomiting, abdominal pain, faecal blood, faecal mucus), physical examination findings (guarding, rebound), additional diseases (diabetes mellitus, coronary artery disease, liver cirrhosis, hypertension, chronic kidney disease, chronic obstructive pulmonary disease), examination (Na, K, urea, creatinine, glucose, leukocyte values) and the results were compared. Results: Group 1 (pre- education) 925 and group 2 (post- education) 505 patients were recruited in the study, of whom 773 (54.1%) were female in total. The mean age was 35 years. Following the education session, there was a decrease of 6% in the rate of tests ordered for the patients and an increase of 11% in the rate of pathological findings on the laboratory work up. In the study, blood pressure, fever and heart rate were the factors without any effect on test-ordering behavior. On the other hand, pregnancy was associated with an increased ratio of tests ordered, while abdominal pain was linked with a reduced rate of tests. There was no change in the ratio of patients ordered tests in the management of diarrhea following education session in patients with diabetes mellitus, coronary artery disease, liver cirrhosis; while the tests ordered in those with x hypertension, chronic kidney disease, chronic obstructive pulmonary disease declined after the education session. In the study, three-fourths of the patients who presented with diarrhea were administered IV fluids. Nonetheless, the tendency to treat with IV fluids in patients admitted with diarrhea declined after training. Conclusion: In the present study, the ratio of patients ordered tests in the management of diarrhea in the emergency department was found to be lower in the post-education period when compared to pre-education period.