Romatoid artrit hastaları ile artraljisi olup artrit bulguları olmayan hastaların direkt grafilerinde eklem erozyonunun karşılaştırılması
The comparison of joint erosion in conventional radiographs between rheumatoid arthritis patients and arthralgia patients without arthritis findings
- Tez No: 581912
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, RA hastaları ile artraljisi olan ancak artrit bulguları olmayan hastaların direkt grafilerindeki eklem erozyonunun karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Aralık 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında takip edilmiş 18 yaş üzeri, en az 6 ay ve üzerinde RA tanısı konulmuş 42 hasta alındı. Kontrol grubu olanlar da Haziran 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında artralji yakınması ile başvuran, anamnez ve fizik muayene ile artrit bulgusu tespit edilmeyen, direkt grafi çekilen ve RA'lı hastalar ile yaş ve cinsiyet uyumlu 44 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların radyolojik direkt grafileri romatoloji uzmanı (Dr. R.T.) tarafından eklem erozyonu ve topuk dikeni açısından yorumlandı. İlk yorum ve değerlendirmeden 1 ay sonra, radyografiler rastgele sıralandı ve ilk yorumlamayı yapan romatoloji uzmanı tarafından 2. kez yorumlandı. Bu iki değerlendirme arasında fark olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: RA hastalarının yaş ortalaması 55.1±11.8 olarak hesaplandı. Bu hastaların 35'i (%83.3) kadın, 7'si (%16.7) erkekti. Kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması da 55±11.8 bulundu. Bu grubun 37'si (%84.1) kadın, 7'si (%15.9) erkekti. İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından fark yoktu (sırasıyla p=0.978 ve p=0.924).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the joint erosion by conventional radiography in patients with Rheumatoid arthritis (RA) and in patients with arthralgia but without arthritis findings. Methods: This study included 42 patients who were diagnosed with RA over 18 years of age and were followed-up at least for 6 months between December 2014 and December 2015. The control group consisted of age and gender matched 44 patients who were admitted to the hospital with the complaint of arthralgia between June 2017-June 2018, without arthritis findings by history and physical examination. Conventional radiographs of the patients were interpreted by rheumatology specialist (Dr. R.T.) for joint erosion and heel spurs. One month after the first interpretation and evaluation, the radiographs were randomly sorted and interpreted for the second time by the same rheumatologist. The differences between these two assessments were compared. Results: The mean age of RA patients was 55.1±11.8 years. Of these patients, 35 (83.3%) were female and 7 (16.7%) were male. The mean age of the patients in the control group was 55±11.8. Of this group, 37 (84.1%) were female and 7 (15.9%) were male. There was no difference between the two groups in terms of age and gender distribution (p=0.978 and p=0.924, respectively).