Mikroosteoperforasyon uygulamasının ortodontik tedavi sonrası stabiliteye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of microosteoperforation on stability after orthodontic treatment
  1. Tez No: 535900
  2. Yazar: İLKNUR KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mikroosteoperforasyon uygulamasının ortodontik tedavi sonrası stabiliteye etkisinin değerlendirilmesidir. Birey ve Yöntem: Çalışmaya 1. premolar diş çekimli tedavi edilen 30 hasta ve diş çekimsiz tedavi edilen 30 hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi ve rastgele 2 gruba bölündü. Birinci grupta ortodontik tedavi sonunda alt kanin dişler arasında interdental bölgeye minivida ile mikroosteoperforasyon yapıldı. İkinci grupta yapılmadı. Her iki grupta ki hastalar için de üstte wraparound pekiştirme apareyi, alt arkta sabit lingual retainer olmak üzere aynı pekiştirme apareyleri uygulandı. Tedavi sonrası üçüncü ayda hastaların sabit lingual retainerleri çıkarıldı. Hastalar tedavi sonrası altıncı aya kadar takip edildi. Tedavi başı (T0), Tedavi sonu (T1), tedavi sonrası üçüncü ay (T2) ve tedavi sonrası altıncı ay (T3) hastalardan alınan ölçüler ile elde edilen üç boyutlu ortodontik modeller dijital ortamda değerlendirildi. Alt ark düzensizliği, kaninler arası mesafe ve ark uzunluğu ölçümleri yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında tedavi öncesi (T0) ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tedavi sonrası (T1) ölçümlerinde ve tedavi sonrası üçüncü ay (T2) ölçümlerinde yine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tedavi sonrası altıncı ay (T3) ölçümlerinde birinci grupta alt ark düzensizliği istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Kaniler arası mesafe ve ark uzunluğunda fark bulunmamıştır. Ölçümlerin zamanla değişimine bakıldığında T2-T3 ve T1-T3 zaman aralıklarında alt ark düzensizliğinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş, birinci grupta daha az bozulmanın olduğu görülmüştür. Diğer ölçümlerde gruplar arası fark bulunamamıştır. Sonuç: Alt ark düzensizliği ile ilgili bulgularımız mikroosteoperforasyon uygulamasının stabiliteye olumlu katkılarının olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to evaluate the effect of microosteoperforation on stability after orthodontic treatment. Material and Method: A total of 60 patients (30 patients who were treated premolar tooth extraction and 30 patients treated without tooth extraction) were included in the study and were randomly divided into 2 groups. For the patients in both groups, the same retention apliance was applied on the upper wraparound apliance and the lower arc fixed lingual retainer. At the third month after the treatment, fixed lingual retainers of the patients were removed. The patients were followed up until the sixth month after the treatment. Three-dimensional orthodontic models were evaluated by using measurements taken from treatment head (T0), end of treatment (T1), three months after treatment (T2) and six months after treatment (T3). Lower arc irregularity, inter-canine distance and arc length were measured. Statistical analysis of the data was performed. Results: There was no statistically significant difference between the groups in pretreatment (T0) measurements. There was no statistically significant difference in T1 measurements and the third month after treatment (T2). Lower arc irregularity was found to be significantly lower in the first group after six months of treatment (T3). No difference was found between inter-canine distance and arch length. There was a statistically significant difference in the lower arc irregularity at the time intervals of T2-T3 and T1-T3 and there was less relapse in the first group. No difference was found between the groups in other measurements. Conclusion: Our findings related to lower arch irregularity showed that the application of microosteoperforation may have a positive effect on stability.