Meme kanseri ve g-csf ile farelerde indüklenen splenomegali modelinde parsiyel ve total splenektominin miyeloidhücrelere etkisi
The effect of parsiyal and total splenectomy on the miyeloid cells in splenomegaly model which of induced by g-csf and breast cancer cell
  1. Tez No: 535910
  2. Yazar: COŞKUN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Birçok kanser tipinde immun sistemin işleyişinde bozukluklar görülür. Miyeloid kökenli hücreler tümör dokusuna yerleşerek kanser gelişimine, yayılım ve damarlanmasına katkıda bulunabilirler. MKH' nin asıl yerleşim yerleri ise dalak ve karaciğerdir. Özellikle yüksek düzeyde G-CSF eksprese eden kanser türlerinde hastalığın bu faktörle korele olarak daha kötü prognoz gösterdiği bildirilmiştir. Bu çalışmada 4T1 meme kanseri hücresi ve ticari G-CSF ile meydana getirilen splenomegali modelinde total ve parsiyel splenenktominin periferik kan örneklerindeki immünolojik farklılıklar değerlendirilecektir. Çalışmaya toplam 28 adet altı haftalık Balb-c cinsi fare dahil edildi. Fareler kontrol meme kanseri, kontrol G-CSF enjeksiyonu uygulanan, meme kanseri sonrası parsiyel splenektomi, meme kanseri sonrası total splenektomi, G-CSF enjeksiyonu sonrası parsiyel splenektomi ve G-CSF enjeksiyonu sonrası total splenektomi olmak üzere altı gruba ayrıldı. Farelerde haftada iki kez tümör çapı, vücut ağırlıkları ve genel sağlık durumları takip edildi. G-CSF enjeksiyonu ise altı hafta boyunca hergün uygulandı. Tümör inokülasyonundan iki hafta ve G-CSF enjeksiyonunun üçüncü haftasında farelere total ve parsiyel splenektomi uygulandı. İşlemlerden üç hafta sonra deney sonlandırıldı. Dalak ve toplanan kan örneklerinde MKH düzeyleri akım sitometrik immünofenotiplendirme ile analiz edildi. G-CSF splenomegaliyi destekledi. Splenektomi yapılan grupta da G-CSF ile sinerjistik olarak kilo artışı izlendi. Yapılan immünolojik analizlerde dalakta yüksek düzeyde MKH ve immatür granülosit hücre birikimi olduğu görüldü. Parsiyel splenektomi sonrası dalakta monositik hücre artışı gözlenirken, periferik kanda granülositik hücre artışı gözlendi. iii Parsiyel ve total splenektomi sonrası metastaz dan sorumlu olan miyeloid kökenli hücrelerin sayısı çalışmamızda belirgin düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Immune system plays an important role in the formation, distribution and destruction of cancer cells. Myeloid derived cell located into the tumor tissue may contribute to development of malignancy, invasion and vascularization. Spleen is the primary location of myeloid derived cells. In this study, immunological differences of peripheral blood samples between total and partial splenectomy at splenomegaly model which are generated by 4T1 breast cancer cells and commercial G-CSF will be assesed. Totally 28 Balb/c 6-week-old mice were included in this study. Mice were seperated into 6 subgroups as control breast cancer group, control G-CSF injected group, total splenectomy after breast cancer group, partial splenectomy after breast cancer group, total splenectomy after G-CSF injection group, partial splenectomy after G-CSF group. Tumor sizes, weights and general conditions of mice were checked twice a week. G-CSF injections were applied every day throughout 6 weeks. Partial and total splenectomy were applied to mice after 2 weeks tumor implantation and third week of G-CSF injection. After 3 weeks later all the procedures, we had experiment finished after 3 weeks.MKH levels in blood and spleen samples were analyzed by flow cytometric immunophenotyping. In splenectomy group weight gain were observed by injection of G-CSF. G-CSF supported splenomegaly. In immunological analyzes, high levels of MKH and immature granulocyte cell accumulation are seen in spleen samples. After partial splenectomy, while increase in cell number of monocytic series are observed at spleen, increase in granulocyte derived cells were seen at peripheral blood. Myeloid derived cells which are responsible for metastasis after partial and total splenectomy are determined at low levels.