Süt çocukluğunun geçici hipogamaglobulinemisinde b lenfosit alt grupları
B lymphocyte subsets in transient hypogammaglobulinemia of infancy
  1. Tez No: 535911
  2. Yazar: FEHİME KARA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ÖZDEN SANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Süt çocukluğunun geçici hipogamaglobulinemisi (SÇGH), çocuk immünoloji polikliniklerinde sık görülen fakat tanımı ve patogenezi konusunda hala fikir birliğine varılamamış, klinik ve laboratuvar bulguları heterojen bir primer antikor eksikliğidir. Bu çalışmada amacımız SÇGH'li hastaların ve sağlıklı Türk çocuklarının B hücre alt gruplarını inceleyerek yaşla birlikte değişimini saptamak ve hasta ve kontroller arasında bu yönden farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi İmmünoloji polikliniğinde 2005-2011 yılları arasında takip edilen, yaşları1 ile 7 yaş arasında değişen (ortalama yaşları 3,5), klinik ve laboratuvar bulguları ile SÇGH tanısı alan 20 hasta ile yaşları 1 ile 7 yaĢ arasında değiĢen 40 sağlıklı kontrolün B hücre alt grupları değerlendirilmiştir. Hasta ve kontroller yaĢ gruplarına göre 0-2, 3-4, 5-7 yaĢ olmak üzere üçe ayrılmıştır. Hasta ve kontrollerde B hücre alt gruplarından izotip dönüşümü yapmış hafıza B lenfositlerin (smBL) B lenfositlere (BL) ve total lenfositlere (totL); marjinal B lenfositlerin (marjBL) B lenfositlere; naif B lenfositlerin (naifBL) B lenfositlere ve total lenfositlere; CD27+ B lenfositlerin lenfositlere ve CD19+ B lenfositlerin total lenfositlere oranları değerlendirilmiĢtir. ÇalıĢmamızda hasta ve kontrollerde, SmBL/BL, smBL/totL, marjBL/BL, CD27+/BL oranları yaşla birlikte artarken; naifBL/BL, naifBL/totL, CD19+/totL oranlarının yaşla birlikte azaldığı saptanmıştır. B hücre alt gruplarının yaşla değişim açılarında, hasta ve kontrollerde fark gözlenmemiştir.Tüm hasta ve kontrollerinB hücre alt grup oranları karşılaĢtırıldığında hastalarda marjBL/BL, CD27+/BL istatistiksel olarak anlamlı düşüklük (p=0,041 ve
Özet (Çeviri)
Transient hypogammaglobulinemia of infancy (THI) is one of the most common immunodefciency disease diagnosed in immunology clinics, but its definition and pathogenesis is still unclear. In this study to see whether there is any difference between patients and controls in B cell subtypes, we evaluated B cell subtypes in peripheral blood of THI patients. We studied B cell subtypes of 20 patients with THI diagnosed between 2005-2011 in Hacettepe University Pediatric Immunology clinic whose ages were between 1 and 7 years (mean age 3,5) and as well as 40 healthy children age between 1 and 7 years. Patients and healthy controls are divided into 3 groups (0-2, 3-4 and 5-7) according to their age. We evaluated switch memory B lymphocyte (smBL) to B lymphocyte (BL) and total lymphocyte (totL); marginal (marg) BL to BL; naïve BL to BL and totL; CD27+ to BL and CD19+ BL to totL ratios. Our results showed that in healthy controls and THI patients, B cell subtypes change similarly with age. While smBL/BL, smBL/totL, margBL/BL, CD27+/BL ratios increased; naiveBL/BL, naïveBL/totL, CD19+/BL ratios decreased with age. The slopes of increase and decrease in B cell subtype ratios were similar in healthy controls and THI patients. There were statistically significant difference between THI patients and controls in margBL/BL, CD27+/BL and naiveBL/BL ratios. While CD27+/BL and margBL/BL ratios significantly decreased (p=0,041 and