Nefron koruyucu cerrahide yüzey, ara ve taban skorlama sisteminin klinikopatolojik bulgular ile karşılaştırılması
Comparison of Surface, Intermediate and Base scoring system with clinicopathologic findings in nephron sparing surgery
  1. Tez No: 535917
  2. Yazar: BURAK ÇITAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nefron koruyucu cerrahide rezeksiyon metodu ile komplikasyon oranları, cerrahi sınırlar, korunan parankim hacmi ve onkolojik sonuçlar arasında ilişki kurabilmek için uluslararası bir konsorsiyum tarafından yüzey, ara ve taban skorlama sistemi geliştirilmiştir. 2015-2017 yılları arasında aynı cerrah tarafından nefron koruyucu cerrahi yapılan 80 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Preoperatif olarak hastaların demografik özellikleri ve anatomik skorlamaları kaydedildikten sonra, cerrahi esnasında çıkarılan kitlenin tümör tabanına bakan rezeksiyon yüzeyi yüzey-ara-taban olmak üzere 3'e ayrılarak tümöre yakınlığına göre puanlandırıldı. Cerrahi sırasındaki iskemi süresi, perioperatif komplikasyonlar, patolojik değerlendirmeleri ve takip süreleri kaydedildi. Tek ve çok değişkenli analizlerde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Hastaların %68,8'i (55) erkek, %31,2'si (25) kadın; ortalama yaşı 58 (29-86) yıl, ortalama beden-kitle indeksi 27,8 kg/m² olarak bulundu. Ortalama kitle boyutu 3,69 cm idi. Hastaların %11,3'ünün multipl böbrek kitlesi mevcuttu. Ameliyat öncesi hesaplanan kalan hacim ve sonrasında hesaplanan kalan hacim farkı Y-A-T skoru ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,005). Cinsiyet, yaş, cerrahi taraf, GFH değişimi, hastane yatış süresi, dren çekilme süresi, komplikasyonlar, cerrahi sınır, iskemi süresi, trifekta tek değişkenli analizde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Y-A-T skorunda taban skorunun düşük olması cerrahi sınır pozitifliği ile ilişkili olarak bulundu (p=0,017). Nefron koruyucu cerrahide rezeksiyon metodunu cerraha bağlı sınıflama ve standardize etmeyi amaçlayan yüzey-ara-taban sınıflaması uygulanabilir, kullanışlı ve kolay bir yöntemdir. Erken dönem veriler ile karşılaştırıldığında ise ameliyat öncesi ve sonrası hesaplanan kalan hacim bu sistem ile ilişkili olup, taban skorunun düşük olması cerrahi sınır pozitifliğini öngörmektedir. Bununla birlikte onkolojik ve fonksiyonel sonuçlar ile ilişkisinin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için çok merkezli ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
A surface, intermediate, and base scoring system has been developed by an international consortium to establish a relationship between complication rates, surgical margin status, preserved parenchyma volume and oncologic outcomes with resection method in nephron sparing surgery. In this study, the relationship between the surface, intermediate, and base scoring of the patients with nephron-sparing surgery and clinical findings were evaluated. The data of 80 patients who underwent partial nephrectomy by the same surgeon between 2015-2017 were prospectively examined. During the surgery, the resection surface facing the tumor floor of removed unprocessed bulk was divided into 3 sections, surface - intermediate - base and scored as proximity to the mass. The duration of ischemia during surgery, perioperative complications, pathologic evaluations and follow-up periods were recorded. The data were analyzed in SPSS 20.0 with univariate and multivariate analysis. Male to female ratio was: 55/25. Mean age and body mass index were 58 (29-86) years and 27.8 kg/m², respectively. The mean renal mass size was 3.69 cm. Of all, 11.3% had multiple renal masses. The residual volume calculated before and after the surgery were significant when compared with the SIB score (p=0.005). Low base score was associated with positive surgical margins (p= 0.017). Gender, age, surgical side, GFR change, hospital stay, drain withdrawal period, complications, surgical margin status, ischemia time and trifecta showed no significant difference in univariate analysis. Surface, intermediate, base scoring system is useful and easy method for classifying and standardizing the technique of resection in nephron-sparing surgery. Our early results show that, SIB scoring system predicts the excised and remained parenchyma after the surgery. Besides, low base score was associated with positive surgical margins. However, to better evaluate the relationship between oncological and functional outcomes, multi-centered and more comprehensive studies are needed.