Behçet hastalarında kalp hızı değişkenliği,egzersiz ve istirahat elektrokardiyografininnormal popülasyon ile karşılaştırılması
Compari̇son of heart rate variability, exercise and rest electrocardiography between behcet's disease and normal population
- Tez No: 535922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ARAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Behçet hastalığı (BH) çoklu sistem tutulumu ile ortaya çıkan kronik tekrarlayan ve inflamatuar bir durumdur. Bu çalışmanın amacı BH olan hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde istirahat elektrokardiyografi (EKG), egzersiz ambulatuvar EKG ve Holter kayıdı bulgularının ve otonomik sinir sistemi (OSS) fonksiyonunun karşılaştırılmasıdır. Yöntemler: Çalışmamıza 54 BH olan hasta (42 Bayan, 12 erkek, ortalama yaş 29.8 ± 8.1) ve 36 sağlıklı gönüllü (24 Bayan, 12 erkek, ortalama yaş 28.1 ± 4.7) olmak üzere 90 kişi dahil edilmiştir. Tüm hastalara ve kontrol grubuna istirahatte 12 derivasyonlu EKG ve egzersiz stres testi yapıldı. Dijital EKG dosyaları bilgisayar programı vasıtasıyla geri doğru alındı ve analiz edildi. Düzeltilmiş QT aralığı (QTc) Bazzet formülü ile ölçüldü.OSS fonksiyonunu test etmek için kalp hızı değişkenliği (KHD) çalışıldı. Sonuçlar: Temel klinik, hematolojik, ve biyokimyasal parametreler gruplar arasında benzerdi. PR aralığı kontrol grubunda daha uzundu (161 ± 10 ms'ye karşılık 145 ± 11 ms, p=0.0005). Bununla beraber herhangi bir grupta atriyoventriküler blok izlenmedi. Bazal kalp hızı QRS süresi ve QTc gruplar arasında benzerdi. Tüm egzersiz EKG parametreleri gruplar arasında benzerdi. Behçet grubunda SDNN kontrol grubunda daha düşükken, SDANN gruplar arasında benzerdi. Yine Behçet grubunda RMSSD ve PNN50 değerlerinde bir azalma mevcuttu ve bu bulgu azalmış KHD ile uyumlu idi. Tartışma: Bizim bulgularımız BH olan hastalarda asemptomatik OSS disfonksiyonunun olabileceğini ve bu durumun artmış sempatik aktivite ve azalmış parasempatik aktivite ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca OSS'nin değerlendirilmesinde spektral analiz ile KHD'nin etkili olduğunu da ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmamız istirahat ve egzersiz EKG'lerin BH'de kardiyak tutulumun değerlendirilmesinde kullanılamayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Behcet's disease (BD) is known as a chronic relapsing, inflammatory process manifesting with multi systemic involvement. The aim of this study was to compare resting electrocardiography (ECG), exercise ambulatory ECG and Holter recording findings and autonomic nervous system (ANS) function in patients with BD versus healthy volunteers. Methods: The present study involved 90 subjects including 54 patients with BD (42 female, 12 male, mean age 29.8 ± 8.1 years) and 36 healthy volunteers (24 female, 12 male, mean age 28.1 ± 4.7) as a control group. All patients and controls had 12 lead ECG recorded at rest and exercise stress test. Digital ECG files were retrieved and analyzed with use of a software system. The corrected QT interval (QTc) was calculated by Bazzet's formula. To test autonomic nervous system function, heart rate variability (HRV) studies were performed Results: Basal clinical, hematologic and biochemical characteristics were similar between groups. PR interval was longer in patients than in controls (161 ± 10, 145 ± 11, respectively, p=0.0005) however atrioventricular block was not detected in any group. Basal heart rate, QRS duration and QTc were similar between groups. All exercise ECG parameters were similar between groups. In BD group, SDNN was less in patients than in controls; however SDANN was similar in both groups. There was a decrease in RMSSD and PNN50 and this finding was compatible with decreased HRV. Conclusions: Our data suggest that patients with BD may have asymptomatic ANS dysfunction, which is in the form of increased sympathetic and decreased parasympathetic modulation, and power spectral analysis of HRV is beneficial in assessing the ANS function. Also, we concluded that rest and exercise ECG cannot be used to evaluate cardiac involvement in BD.