Behçet hastalarında kardiyak otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi
Assessment of cardiac autonomic functions in patients with Behcet's disease
  1. Tez No: 336626
  2. Yazar: ÖNDER AKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL ONRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Behçet hastalığı akut ataklarla seyreden, kronik inflamatuvar ve çoklu organ hastalığıdır. En sık 30-40'lı yaşlarda görülmeye başlar. Hastalarının % 7-29`unda kardiyovasküler tutulum mevcuttur. Behçet hastalarında, normal bireylere göre kardiyovasküler mortalite riski artmıştır. Bu riskin nedeninin ventriküler aritmiler olabileceği düşünülmektedir. Ventriküler aritmilerin oluştuğunun bir nedenide bozulmuş kardiyak otonomik fonksiyonlardır. Biz de bu çalışmada kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı döngüsü ile belirlenebilen kardiyak otonomik aktiviteyi araştırdık.Temmuz-Aralık 2011 tarihleri arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve Behçet Tanısı konulmuş 40 hasta ve 40 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarını oluşturan bireylerden ayrıntılı öykü alınıp, fizik muayeneleri yapıldıktan sonra, 12 derivasyonlu EKG'leri çekildi. Bireylerin, konvansiyonel, doppler ve doku doppler ekokardiyografik ölçümleri ile kardiyak fonksiyonları incelendi. Bireylere en az 24 saat boyunca EKG holter takıldı ve verileri elde edildi.Hasta ve kontrol gruplarının yaş, cinsiyet, beden kitle indeksleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp hızları benzerdi. Her iki grubun transtorasik ekokardiyografi ölçümlerinin konvansiyonel, doppler ve doku doppler paremetrelerinde anlamlı farklılık yoktu.Hasta ve kontrol grubunun 24 saatlik EKG holter kayıtları incelendi. Bireylerin kalp hızı değişkenliği parametrelerinden SDNN, SDANN, RMSSD ve Trianguler indeksleri otomatik program aracılığı ile hesaplandı. Hasta ve kontrol grubları arasında kalp hızı değişkenliği parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Yine EKG holter kayıtlarından kalp hızı döngüsü verileri elde edildi. Bireylerin kalp hızı döngüsü parametrelerinden TB ve TE arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.Sonuç olarak biz, Behçet hastalarında kardiyak otonomik fonksiyonların bozulmadığını saptadık. Behçet hastalarının tanı yaşının genç olması nedeniyle kardiyak otonomik fonksiyonların ilk başta subklinik olarak etkilenmiş olabileceğini düşündük. Behçet hastalarında ani kardiyak ölümlerin başka bir nedene bağlı olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Behcet's disease is a chronic inflammatory and multi organ disease that deteriorates with relapses. It begin to appear most common at the 30-40s. There are cardiovascular involvement 7-29% of patients. Risk of cardiovascular mortality is increased in Behcet's disease compared to normal individuals. Ventricular arrhythmias are thought to be the cause of this risk. Another reason for ventricular arrhythmia is cardiac autonomic functions. In the present study, we investigated the cause of cardiovascular mortality in Behcet's disease whether or not associated with impaired cardiac autonomic functions.40 healthy individuals and 40 patients with Behçet's disease admitted to outpatient clinics of Physical Medicine and Rehabilitation Departments in Afyon Kocatepe University School of Medicine, between July-December 2011 were included in the study. 12-lead ECGs were obtained from patient and control groups after a detailed history and physical examination. Cardiac functions were evaluated by conventional, Doppler and tissue Doppler echocardiographic measurements. The ECG Holter records were obtained from each individuals for at least 24 hours.Age, gender, body mass index, systolic and diastolic blood pressures and heart rates of patient and control groups were similar. There was no significant difference between both groups' conventional, Doppler and tissue Doppler parameters of transthoracic echocardiography measurements.24-hour Holter ECG recordings of patient and control groups are compared. SDNN, SDANN, RMSSD, and triangular index from HRV parameters of individuals are calculated by a automated program. No statistically significant difference was determined between the patients and control groups' HRV parameters. Again, HRT data from Holter ECG recordings are obtained. No statistically significant difference was found between TO and TS from HRT parameters of individuals.As a result, we found cardiac autonomic functions are intact in Behcet's disease. We thought cardiac autonomic functions might be initially affected subclinically because are usually diagnosed in young ages Behcet's patients. Sudden cardiac death in patients with Behçet's disease might be due to another cause.