Bazı sigmoidal büyüme modellerinin biyolojik anlamlı mekanik modellere dönüştürülmesi
Convertion of some sigmoidal growth models into biologically meaningful mechanical models
  1. Tez No: 535931
  2. Yazar: VOLKAN ODA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümünde; büyümenin genel tanımı ile büyüme analizinin diğer bilim dallarıyla ilişkisinden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde; büyümenin modellenmesi, büyüme eğrileri ve büyüme parametrelerinin tahmininde kullanılan doğrusal olmayan sigmoidal büyüme modellerinin yapısı anlatılmıştır. Ayrıca, uygun modelin seçim kriterlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi izah edilmiştir. Dördüncü bölümde doğrusal olmayan sigmoidal modellerin mekanik modele dönüştürülme sebepleri ve Bertalanffy modelinin mekanik modele nasıl dönüştüğü adım adım açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise; bu modellerden Logistic, Gompertz, Holling ve Bertalanffy modellerine ait birinci ve ikinci türevler yardımıyla hesaplanan biyolojik anlamlı parametrelerin değerleri çizelgeler halinde verilmiş, kangal köpeklerine ait sekiz haftalık sayısal büyüme verileri kullanılarak MAPLE paket programı yardımıyla parametre değerleri hesaplanmıştır. Gözlenen değerler ile tahminlenen değerler karşılaştırılmış, model seçim kriterleri gözönüne alınarak en uygun model elde edilmiştir. Son bölümde elde edilen sonuçlar belirtilmiş ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six parts. In the first part, it is mentioned the general definition of the growth and the relation of the growth analysis with other disciplines, In the second part, it is explained the modelling of the growth, growth curve, and the structure of the non-linear sigmodial growth models that are used in the prediction of growth parameters. Furthermore, criteria of choosing the suitable model is included. In the third part, materials and methods of the research are explained. In the fourth part, the reasons of transforing the non-linear sigmodial models to mechanical model, and how to transform Bertanlanfyy model to mechanical model are explained step by step. In the fifth part, the values of the biological meaning parameters that is calculated with the first and the second derivatives, belonging to Logistic, Gompertz, Holling and Bertalanffy models among the other models, are shown with charts, and by means of MAPLE packaged software the values of parameters have been calculated by using the eight week numeric growth data that is belong to Kangal dog with MAPLE packaged software. After that, observed value and predicted value has been compared, and the most suitable model has been achieved regarding the model choosing criteria. In the last part, achieved results are indicated and suggestions are given for the follow-up studies.