Psorasisli hastalarda makrofaj migrasyon inhibitör faktör düzey ve gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of macrophage mi̇gration inhibiyoryfactors and gene polymorphisms in patients withpsoriasis
  1. Tez No: 535945
  2. Yazar: VİLDAN MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL DOĞRUK KAÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Psoriasis eritemli, skuamlı papül ve plakların görüldüğü kronik seyirli inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar incelendiğinde psoriasisin birlikte görüldüğü hastalıklara yenilerinin eklendiğini ve yandaş hastalıklar nedeniyle hastaların daha dikkatli izlenmesi gerektiğinin vurgulanmaktadır. Literatürde“Makrofaj Migrasyon İnhibitör Faktör ”(MİF) isimli sitokin, otoimmün-inflamatuar bir hastalık olan psoriasis ve beraberinde pek çok komorbidite gelişiminde önemli bir sitokin olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda psoriasis hastalarında MİF serum düzeyleri ile MİF (rs755622) ve MİF (rs1007888) geni polimorfizmleri incelendi. Gereç ve Yöntemler: Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliğine başvuran ve Psoriasis tanısı almış 100 hasta ve 95 sağlıklı bireyde, MİF geni rs755622 ve rs1007888 polimorfizmleri ile serum MİF düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Hastaların demografik ve klinik özellikleri hasta takip formuna kaydedildi. Tüm katılımcılardan tam kan ve serum örnekleri toplandı. Genotiplendirme eş zamanlı PCR yöntemi ile Serum MİF konsantrasyonları ELİSA yöntemi kullanılarak incelendi. Bulgular: MİF geni rs755622 polimorfizmi açısından kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında psoriasis hastalarında CC genotipine sahip birey sayısı 75, CG genotipine sahip birey sayısı 18, GG genotipine sahip birey sayısı 4 olarak bulundu. Kontrol grubunda CC genotipine sahip birey sayısı 69, CG genotipine sahip birey sayısı 23, GG genotipine sahip birey sayısı 3 olarak bulundu Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Rs1007888 poliformizmi açısından kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında psoriasis hastalarında AA genotipine sahip birey sayısı 22, AG genotipine sahip birey sayısı 48, GG genotipine sahip birey sayısı 26 olarak bulundu. Kontrol grubunda AA genotipine sahip birey sayısı 19, AG genotipine sahip birey sayısı 52, GG genotipine sahip birey sayısı 24 olarak bulundu. Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,454). Öte yandan, psoriasis hastalarında ortalama serum MİF düzeyleri 3,29 ng/ml ve kontrol grubunda ortalama serum MİF düzeyleri ise 1,08 ng/ml olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MACROPHAGE MİGRATION INHIBIYORY FACTORS AND GENE POLYMORPHISMS IN PATIENTS WITH PSORIASIS Background: Psoriasis is a chronic, inflammatory skin disease that most commonly manifested by erythematous, scaly papules and plaques. In recent years, studies that analyzed when psoriasis joined by new comorbidities and so it is emphasized that comorbidities should be more carefully followed up. In the literature, a cytokine named that“Macrophage Migration Inhibitory Factor”(MIF) is arised that psoriasis which an autoimmune-inflammatory disease and the development of comorbidities as a key cytokine. In our study, the serum MIF levels and MIF gene polymorphism (rs755622 and rs1007888) are investigated in patients with psoriasis. Method: In this study, the association of serum MIF levels and MIF gene polymorphisms between psoriasis, were investigated among 100 patients and 95 healty controls who applied to Afyon Kocatepe University, Faculty of Medicine, Department of Dermatology. Genotyping was performed by real time PCR. Serum MIF levels were assessed using an ELİSA kit and the results are given in ng/ml. Results: Distribution of rs755622 genotype frequencies in the psoriasis group were; 75 patiens for CC, 18 patients for CG and 4 patients GG and in the control group; 69 patients for CC, 23 patients for CG and 3 patients GG as a statistically significant difference between the two groups were not found. Distribution of rs1007888 genotype frequencies in the psoriasis group were; 22 patients for AA, 48 patients for AG and 26 patients GG and in the control group; 19 patients for AA, 52 patients for AG and 24 patients GG . There was a no statistically significant difference between both groups. However, psoriasis patients, mean serum MIF levels of 3.29 ng / ml and the mean serum MIF levels in the control group 1.08 ng / ml was measured.