Nazal septum tipi ve deviye kartilaj kısmı ile koku ve butanol eşik testlerin kolerasyonu
Nazal septum tipi ve deviye kartilaj kısmı ile koku ve butanol eşik testlerin kolerasyonu
- Tez No: 535946
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÜLİN KAYHAN, UZMAN MUSTAFA SUPHİ ELBİSTANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kulak burun boğaz cerrahları septoplasti operasyon adayları olan hastaların en önemli kaygılardan olan operasyon sonrası rahat nefes alıp vermenin yanı sıra koku alıp alamayacağı konusunda sürekli sorulara maruz kalınmaktadır. Literatüre bakıldığı zaman bazı hastalarda operasyon sonrası anlamlı olumlu sonuç alınırken, bazı hastalarda hiç fark yaşanmamıştır. Bazı hastalarda ise operasyon öncesine göre daha az koku aldığını tesbit edilmiştir. Özellikle nazal septum deviasyonda en çok kullanılan sınıflaması olan MLADINA sınıflamasına göre bu iyileşme oranları tiplere değişip değişmediğini araştırmak için bu çalışmayı yaptık. Sonuç olarak NOSE skoru, koku identifikasyon testi ve Butanol eşik testi oldukça uyumlu olarak iyileştiklerini ve aralarında anlamlı kolerasyon olduğunu görüldü. Bu çalışma ile septoplasti operasyonu olacak hastaları operasyon sonrası koku alıp almayacağı konusunda bize fikir vermekle birlikte bu konuda daha büyük sayıda hasta grupları üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ear nose throat surgeons are exposed to continuous questions about whether patients with septoplasty operation candidates can comfortably breathe after the operation and will have good olfactory function, which is one of the most important concerns.When we look at the literature, in some patients a significant positive result was obtained after the operation but in the others what a pity not. In some patients, it was found that olfactory become worse than before the operation. This study has been conducted to investigate whether these rates of recovery vary according to the MLADINA classification, which is the most commonly used classification in nasal septum deviation.As a result, NOSE score, odor identification test and Butanol threshold test were improved and there was significant correlation between them.In this study, patients who will have septoplasty operation will give us an idea about whether they will have goof olfactory function or not after the operation. A larger number of patient groups should be studied.