Tı̇roı̇d ı̇nce ı̇ğne aspı̇rasyon bı̇yopsı̇ sı̇topatolojı̇sı̇nde önemı̇ belı̇rsı̇z atı̇pı̇ saptanan hastalardakı̇ klı̇nı̇k deneyı̇mlerı̇mı̇z ve sonuçlarımız
Our clinical experience in the patients with uncertained atipium and their results in thyroid fine needle aspiration biopsy cytopatology
  1. Tez No: 535947
  2. Yazar: MURAT KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT EMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Palpabl tiroid nodülleri erişkin popülasyonda %3-7 sıklığında görülmektedir. Tiroid nodülü olan hastalarda TİİAB önemli bir tanı aracıdır. TİİAB sonuçları için birçok raporlama sistemi mevcuttur ve bunlardan en yaygın kullanılanı Bethesda raporlama sistemidir. Bu retrospektif çalışmanın amacı; tiroid nodülü nedeniyle TİİAB uygulanan hastalardaki 'önemi belirsiz atipi' tanı oranlarını tespit etmek, bu hastaların daha sonra uygulanan TİİAB sonuçlarını değerlendirmek, operasyon kararı verilen hastalardaki malignite oranlarını belirlemek ve literatürle karşılaştırmaktır. Çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalına 2012 ile 2017 tarihleri arasında tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) yapılan 5958 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada TİİAB sonucunda önemi belirsiz atipi görülme oranı %9,82 bulundu. TİİAB sonuçlarının nihai patoloji sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda TİİAB'ın duyarlılığı %50 özgüllüğü ise %59,5 bulundu. Yapılan hasta serilerinde TİİAB sonucunda atipi görülme oranı %3-10 arasında belirtilmiş olup bizim çalışmamızda da bu oran literatür ile uyumlu şekilde %9,82 olarak bulunmuştur. 'Önemi belirsiz atipi' saptanıp opere olan hastaların tiroidektomi materyallerinin patolojik incelemesinde malignite görülme oranı literatürde %22-35 arasında belirtilmiş olup bizim çalışmamızda bu oran %52,5 (n:82/156) olarak bulundu. Önemi belirsiz atipi saptanan hastalarda, preoperatif bakılan ultrasonografilerdeki malign veya benign özelliklerin tiroid kanseri ile ilişkilerinin istatiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüş olup bulguların desteklenebilmesi için daha geniş vaka serileri içeren çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules has %3-7 frequency in general population. FNA biopsy is an important diagnostic tool for patients with thyroid nodules. There are many reporting systems for FNA biopsy and Beshesda system is the most common one. The aim of this retrospective study, detect the atipia with undetermined significance rates in the patients who performed FNA biopsy and evaluate the concomittant biopsy results of this patients and malignancy rates in the patients who were candidate and performed surgical operation. In this study 5958 patients who was performed thyroid FNAB between 2012 and 2017 in Ankara University Hospital evaluated retrospectively. Atipia with undetermined significance frequency has been found as %9,82. When FNAB and final patology results evaluate together and FNAB's sensitivity is found as %50 and spesivity is %59,5. The frequency of atipia with undetermined significance in patient series on the literature is between 3-10% and in our study we found this rate as %9,82. The malignancy rates according to final patology reports are between %22-35 and we found this rate as %52,5. However, there were no statistically differences between ultrasonic properties and FNABs results for malignancy in this study, new studies with larger patients series is necessary about this topic.