Diffüz büyük B hücreli lenfoma hastalarında IPI,R-IPI VE NCCN-IPI skorlama sistemlerinin prognoz üzerine etkisi
The effects of IPI,R-IPI and NCCN-IPI scoring systems on prognosis in DLBCL patients
  1. Tez No: 535951
  2. Yazar: EDA ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ ERKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) Hodgkin dışı lenfomaların (HDL) yaklaşık olarak %30–40'ını oluşturmaktadır. HDL'lerde prognozu etkileyebilecek klinik, laboratuvar, biyolojik ve genetik birçok faktör tanımlanmış olup bu çalışmada DBBHL'li hastalarda International Prognostic Index IPI), Revize edilmiş International Prognostic Index (R-IPI) ve National Comprehensive Cancer Network International Prognostic Index (NCCN-IPI) skorlama sistemlerinin prognoz üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'na 2008-2017 yılları arasında başvurmuş ve tedavi almış DBBHL tanılı 100 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tanı anındaki demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), serum laktat dehidrogenaz (LDH), albümin, kreatinin, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), hemoglobin, lökosit, trombosit değerleri, B semptom varlığı, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) skoru, Ann-Arbor evresi, tomografileri, kemik iliği ve ekstranodal tutulumu, kemik iliği nakil durumu, tam yanıt (TY), parsiyel yanıt (PY), stabil hastalık (SH), hastalıksız ve genel sağkalım durumları, aldığı tedaviler incelendi. Çalışmaya alınan hastaların 41'i (%41) kadın, 59'u (%59) erkekti. Olguların yaş aralığı 18-82 yıl olup, yaş ortalaması 57 yıl olarak saptandı. IPI skorlama sistemine göre 3 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla %88, %75, %54, %53 iken hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla %71, %41, %70, %53 olarak bulundu. R-IPI skorlama sistemine göre 3 yıllık genel sağkalım oranları sırasıyla %95, %77, %53 iken hastalıksız sağkalım oranları sırasıyla %82, %54, %65 olarak bulundu. NCCN-IPI skorlama sistemine göre 3 yıllık sağkalım oranları sırasıyla %92, %83, %60, %37 iken hastalıksız sağkalım oranları %82, %66, %53, %37 şeklinde bulundu. 3 yıllık genel sağkalım oranları IPI, R-IPI, NCCN-IPI skorlama sitemlerinde gruplara göre anlamlı iken, hastalıksız sağkalım oranları sadece NCCN-IPI skorlama sisteminde anlamlı bulundu. NCCN-IPI skorlama sisteminin genel ve hastalıksız sağkalımı özellikle de yüksek risk grubunu belirlemede daha başarılı olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) accounts for approximately 30-40% of non-Hodgkin's lymphomas (NHL). There are many clinical, laboratory, biological and genetic factors that can affect prognosis in NHLs and the aim of this study is to evaluate the effect of International Prognostic Index (IPI), Revized International Prognostic Index (R-IPI) and National Comprehensive Cancer Network International Prognostic Index (NCCN-IPI) scoring systems on prognosis in patients with DLBCL. A retrospective analysis of 100 patients with DLBCL who applied to Karadeniz Technical University Medical Faculty Hematology Department between the years of 2008-2017. Demographic characteristics of patients at the time of diagnosis (age, gender), serum lactate dehydrogenase (LDH), albumin, creatinine, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), hemoglobin, leukocyte, platelet values, B symptoms presence, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) score, Ann-Arbor stage, imaging, bone marrow and extranodal involvement, bone marrow transplantation status, complete response (CR), partial response (PR), stable disease (SD), disease-free and overall survival (OS) conditions and treatments were examined. 41 (41%) of the patients were female and 59 (59%) were male. The age range of the patients was 18-82 years and the mean age was 57 years. The 3-year overall survival rates were 88%, 75%, 54% and 53%, respectively, and the disease-free survival rates were 71%, 41%, 70% and 53%, respectively for IPI score. The 3-year overall survival rates were 95%, 77% and 53%, respectively, and the disease-free survival rates were 82%, 54% and 65%, respectively for the R-IPI score. The 3-year survival rates were 92%, 83%, 60%, 37%, and the disease-free survival rates were 82%, 66%, 53% and 37%, respectively, for to the NCCN-IPI score. The 3-year overall survival rates were significant in IPI, R-IPI, NCCN-IPI scoring systems, while disease-free survival rates were significant only in the NCCN-IPI scoring system. The NCCN-IPI scoring system was thought to be more successful in determining overall and disease-free survival, especially in the high-risk group.