Diffüz büyük b hücreli lenfomada tanı anı karaciğer ve dalak FDG uptake (SUV-MAX) düzeyinin tedavi başarısı ve prognoz üzerine etkisi
FDG uptake value (SUV-MAX) of liver and spleen effect on treatment and prognosis in diffus large b cell lymphoma patients at the time ofdiagnosis
- Tez No: 615929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma, Non Hodgkin Lenfoma'nın en sık görülen agresif formudur. Tedavi edilmediği takdirde oldukça agresif seyreder ve beklenen yaşam süresi oldukça kısalır. Kombinasyon kemoterapisi ile uzun yıllardır tedavi edilmekte, Ritüksimab eklendikten sonra tedavi yanıtında belirgin artış ve sağkalım üzerine olumlu etkisi izlendikten sonra R-CHOP immunokemoterapisi DBBHL'nin standart tedavisi haline gelmiştir. DBBHL hastalarında prognoz ve sağkalımı öngören prognostik sınıflamalar (IPI, R-IPI, NCCN-IPI) mevcut ancak daha kolay, ucuz, hızlı, uygulanabilir, prognozu ve sağkalımı daha iyi gösteren prognostik faktörler bulmak için birçok çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda amacımız DBBHL tanılı hastalarda tanı anı çekilen FDG- PET/BT görüntülemesindeki karaciğer ve dalak SUVmax düzeyine göre ayrılan düşük ve yüksek SUVmax grupları arasında prognoz, tedavi yanıtı, nüks ve sağkalım açısından olası ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği bölümünce takipli DBBHL tanılı hasta dosyaları retrospektif olarak incelenmiş. Dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan 77 vaka çalışmaya uygun görülmüştür. Hastaların tanı anı yaşı, cinsiyeti, laboratuvar verileri, PET/BT karaciğer -dalak SUVmax düzeyleri, Ann Arbor evresi, ECOG skalası, ekstranodal tutulum varlığı, B semptomu varlığı, IPI skoru, tedavi yanıtları, takip süreleri, nüks ve genel sağkalım durumları kaydedilmiştir. Bulgular: Karaciğer ve dalak düşük ve yüksek SUVmax grupları arasında IPI skoru, 4 kür klasik R-CHOP kemoterapisi sonrası tedavi yanıtı, nüks ve sağkalım açısından anlamlı istatistik fark saptanmamıştır. Karaciğer SUVmax yüksek olan grupta lökosit ve nötrofil değeri karaciğer SUVmax düşük olan gruptan anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır. Karaciğer SUVmax yüksek olan grupta düşük olan gruba kıyasla dalak SUVmax değerleri daha yüksek saptanmıştır. Sonuç: Karaciğer ve dalak SUVmax düzeylerinin prognostik gösterge, tedavi yanıtını ve sağkalımı öngörmede belirteç olarak kullanılamayacağı saptanmıştır. Bu sonuçların genellenebilmesi ve desteklenmesi için daha fazla hasta sayısını içeren, prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Diffuse large B-cell lymphoma is the most common aggressive form of non-Hodgkin's lymphoma. If untreated, it is very aggressive and expected lifespan is quite shortened. R-CHOP immunochemotherapy has become the standard treatment of DBBHL after the observation of a marked increase in treatment response and a positive effect on survival with the addition of rituximab to the treatment of DLBCL, which has been treated by combination chemotherapy for many years. There are many prognostic classifications (IPI, R-IPI, NCCN-IPI) that predict prognosis and survival in DLBCL patients; however, numerous studies have been conducted to find easier, cheap, fast and applicable prognostic factors that better predict prognosis and survival. The aim of our study was to investigate the potential correlation between low and high SUVmax groups, which are divided according to the liver and spleen SUVmax value on FDG-PET/CT imaging taken in DLBCL patients at the time of diagnosis, in terms of prognosis, treatment response, recurrence and survival. Materials and Methods: In our study, the files of patients with the diagnosis of DLBCL who were followed up by the Department of Hematology of Istanbul Training and Research Hospital were retrospectively analyzed. Seventy-seven patients who met the inclusion and exclusion criteria were evaluated to be eligible for the study. The age, sex, laboratory data, PET/CT liver-spleen SUVmax levels, Ann Arbor stage, ECOG scale, presence of extranodal involvement, presence of B symptom, IPI score, treatment responses, follow-up periods, recurrence and overall survival status of the patients at the time of diagnosis were recorded. Results: There was no statistically significant difference between the low and high liver and spleen SUVmax groups in terms of IPI score, treatment response after 4 cycles of classical R-CHOP chemotherapy, recurrence and survival. Leukocyte and neutrophil values were significantly lower in the high liver SUVmax group than in the low liver SUVmax group. Spleen SUVmax values were higher in the high liver SUVmax group than in the low liver SUVmax group. Conclusion: It was determined that liver and spleen SUVmax levels cannot be used as a prognostic indicator or a marker predictive of treatment response and survival. There is a need for prospective and multicentre studies with larger sample size in order to generalize and support these results.