Normal karaciğer, böbrekler ve dalak parankiminin ortalama adc değerlerinin hesaplanması
Calculation of average adc values of liver, kidneys and spleen parenchyma in healthy individuals
  1. Tez No: 535952
  2. Yazar: SAFİYE TOKGÖZ ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sağlıklı bireylerde karaciğer, böbrekler ve dalak parankiminin difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile ortalama görünür difüzyon katsayısı (Apparent diffusion coefficient-ADC) değerlerinin belirlenmesidir. Materyal ve metod: Ekim 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde, MRG çekimi yapılmış ve herhangi bilinen hastalığı olmayan, 81 hasta retrospektif olarak taranmış ve çalışmaya alınmıştır. Hastaların karaciğer, böbrekler ve dalaktan belirlenmiş aynı bölgelerden difüzyon ağırlıklı MRG'den ADC değerleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda diffüzyon ağırlıklı MR görüntülemede incelemeye alınan hastaların hesaplanan ortalama ADC değerleri karaciğer için 0,63 + 0,13×10−3 mm2 /s , sağ böbrek için 1,45 + 0,19×10−3 mm2 /s , sol böbrek için 1,43 + 0,2×10−3 mm2 /s , dalak için 0,68 + 0,15 × 10−3 mm2 /s bulunmuştur. Ayrıca regresyon hesaplaması ile hasta yaşı ve ADC değerleri arasındaki korelasyon araştırıldı ve korelasyon olmadığı görüldü. Sonuç: Hastalıklarda abdominal organların difüzyon ağırlıklı MR görüntülerinin nicel değerlendirmesini yapabilmek için normal ADC değerlerinin bilinmesi gereklidir. Bu durum özellikle normal karşılaştırmasının yapılamayacağı hedef organın tamamını tutan lezyonlar için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the apparent diffusion coefficient values of liver, kidneys and spleen parenchyma by diffusion weighted magnetic resonance imaging (MRI) in healthy individuals. Materials and methods: Between October 2011 and December 2011, 81 patients with no known diseases were retrospectively screened and taken to work at Şişli Etfal Training and Research Hospital Radiology Clinic. ADC values of diffusion weighted MRI were measured from the liver, kidneys and spleen. Results: In our study, the mean ADC values of the patients performed diffusion-weighted MR imaging were 0,63 + 0,13×10−3 mm2 /s for the liver, 1,45 + 0,19×10−3 mm2 /s for the right kidney, 1.43 ± 0.2×10−3 mm2 /s, and 0.68 ± 0.15×10−3 mm2 /s for the spleen. In addition, correlation between patient age and ADC values was investigated and no correlation was found by regression analysis. Conclusion: In order to quantitatively evaluate diffusion-weighted MR images of abdominal organs in diseases, normal ADC values must be known. This is especially true for lesions that hold the entire target organ where normal comparisons can not be made.