Rituksimab-CHOP kombinasyon tedavisi alan CD20 pozitif Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma hastalarinda prognozun belirlenmesinde R-IPI'nin retrospektif olarak standart IPI ile karşilaştirmali değerlendirilmesi
Comparing of R-IPI and standard IPI scoring systems in patients with DLBCL
- Tez No: 360379
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BENEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
DBBHL, en sık görülen NHL alttipidir. Agresif bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde yaşam süresi kısadır. Bununla birlikte, sistemik kemoterapi ile kür sağlanmaktadır. Kombinasyon kemoterapileri ile tedavi uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu tedaviler ile hastalıksız ve genel sağkalım oranlarını belirleyen önemli prognostik faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler üzerinden oluşturulan prognostik indeksler, hem tedavi seçiminde hem de yeni tedavi modaliteleri gelişiminde kullanılmaktadır. Son yıllarda, bu kombinasyon tedavilerine rituksimab eklenmesinin, hem hastalıksız sağkalım hem de genel sağkalım üzerine olumlu etkisi gösterilmiştir. Rituksimab'ın kullanıma girmesi sonrası prognostik indekslerin kullanılabilirliği sorgulanır olmuştur. Yapılan çalışmalarda, farklı sınıflandırma ile oluşturulan R-İPİ indeksinin daha basit yapıda ve prognozun belirlenmesinde daha iyi olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, standart İPİ'den daha iyi olmadığını gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, rituksimab kullanan hastalarda standart İPİ ile R-İPİ'nin karşılaştırılmasıdır. Retrospektif olarak hasta dosyaları tarandı. Hastaların klinikopatolojik özellikleri, aldığı tedaviler ve prognostik faktörler kaydedildi. Hem standart İPİ, hem de R-İPİ'ye göre yanıt, progresyonsuz ve genel sağkalım oranları hesaplandı. Çalışmaya, CHOP benzeri kemoterapi rejimi ile birlikte rituksimab alan 148 hasta dahil edildi. Yanıt oranı ve OS açısından her iki indeks te hastaları iyi bir şekilde ayrıştırırken, PFS için R-İPİ'nin daha iyi gruplama sağladığı görüldü. 49 R-İPİ'nin, yanıt ve genel sağkalım belirlenmesinde standart İPİ kadar kullanışlı olduğu bulunmuştur. Progresyonsuz sağkalım için ise daha kullanışlıdır. Standart İPİ'ye göre daha basit oluşu da avantaj sağlamaktadır. Bu bilginin desteklenmesi için daha fazla hasta sayısı bulunan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diffuse Large B Cell Lymphoma(DLBCL) is the most common subtype of Non-Hodgkin Lymphoma(NHL). It is an aggressive disease and survival is a few months without treatment. However, cure is achieved with systemic chemotherapy. There are some prognostic factors affecting disease-free and overall survival. These factors are used in selection of the appropriate treatment and in development of new treatment modalities. Standard IPI has been used about twenty years. However, prognostic indices have been questionable after the use of rituximab. Revised IPI is a new index used after Rituximab. The best useful index is controversial. The purpose of this study is to compare the standard IPI and R-IPI in patient receiving rituximab with DLBCL. A hundred and fourty eight patients received rituximab in combination with CHOP-like chemotherapy regimen were included. Patient files were reviewed retrospectively. Clinicopathologic characteristics and prognostic factors of the patients were recorded. Response, progression-free and overall survival rates were calculated according to groups, standard IPI and R-IPI. R-IPI was found more useful for progression-free survival. Also, it was effective to prediction of responce and overall survival as standard IPI. But this information is required to be confirmed with large studies.