Ventilatör ilişkili pnömonili hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi: Altı yıllık veri
Retrospective evaluation of patients with ventilator associated pneumonia: Six year data
- Tez No: 535953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK NAZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğun bakım ünitesinde takip edilen ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) olgularının demografik özelliklerinin, VİP etkenlerinin ve prognozunun değerlendirilmesi ve bu özelliklerin mortalite ile olan ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif ve tek merkezli olarak Ocak 2012-Aralık 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastanemizde VİP tanısı ile yatan ≥18 yaş hastalar ve 48 saatten uzun süre mekanik ventilasyon altında olan 533 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, hastane veri sistemi ve hasta dosyaları incelenerek değerlendirildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet, yattığı klinik, kültür antibiyogram sonuçları, komorbidite durumu, hastanede kalış süresi ve hastanın son durumu (taburcu/eksitus) gibi veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların 337'si (%63.2) erkek, 196'sı (%36.8) kadın cinsiyette olup yaş ortalaması 63.8±20.4 yıldı. Hastaların %93.1'inde Gram negatif bakteri, %6.4'ünde Gram pozitif bakteri ve %0.6'sında mantar üremesi saptandı. En sık saptanan etkenler Acinetobacter baumannii (%42.2), Pseudomonas aeruginosa (%19.3), Klebsiella pneumoniae (%12.2) idi. VİP olgularının % 66.2'si mortalite ile sonuçlandı. Prognozu etkileyen risk faktörleri ve eşlik eden hastalıklardan; serebrovasküler hastalıklar, koroner arter hastalığı, malignite, bilinç kapalılığı, peptik ülser profilaksisi, hemodiyalize girme, immünsupresyon varlığı, kardiyopulmoner resusitasyon ve santral venöz kateter varlığının (sırasıyla OR:1.20, 0.38, 0.15, 0.96, 0.76, 0.25, 1.67, 0.19, 0.62) mortaliteyi arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the demographic characteristics, ventilator-associated pneumonia (VAP) agents and prognosis of VAP cases followed in the intensive care unit and to determine the relationship between these features and mortality. Materials and Methods: The study was retrospectively and single centered between January 2012 and December 2017. 533 patients with ≥18 years of age and mechanical ventilation for more than 48 hours were included in the study. The data were evaluated by examining the hospital data system and patient files. Data were recorded including age, sex, clinical status, culture antibiogram results, comorbidity status, length of hospital stay and patient status (discharge / death). Results: Of the patients included in the study, 337 (63.2%) were male and 196 (36.8%) were female and the mean age was 63.8 ± 20.4 years. Of the patients, 93.1% had Gram negative bacteria, 6.4% had Gram positive bacteria and 0.6% had fungal agents. The most common agents were Acinetobacter baumannii (42.2%), Pseudomonas aeruginosa (19.3%) and Klebsiella pneumoniae (12.2%). 66.2% of VAP cases resulted in mortality. Risk factors and accompanying diseases affecting the prognosis; include cerebrovascular diseases, coronary artery disease, malignancy, closed consciousness, peptic ulcer prophylaxis, hemodialysis, presence of immunosuppression, cardiopulmonary resuscitation and presence of central venous catheter (respectively: 1.20, 0.38, 0.15, 0.96, 0.76, 0.25, 1.67, 0.19, 0.62) were found to increase mortality. C-reactive protein value at the time of diagnosis was found to be effective in predicting mortality.